AB: Türkiye'nin liman yükümlülüğü gelecek yıl gözden geçirilecek

AB: Türkiye'nin liman yükümlülüğü gelecek yıl gözden geçirilecek
AB: Türkiye'nin liman yükümlülüğü gelecek yıl gözden geçirilecek

Fransa, Almanya, Lüksemburg Dışişleri Bakanları Koucher, Westerwelle, Asselborn hasret giderdi. FOTOĞRAF: AFP

BRÜKSEL - AB dışişleri bakanlarının yarın ve cuma günkü liderler zirvesinin sonuç bildirisi taslağı üzerinde yaptığı çalışmalar çerçevesinde Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye’ye yeni yaptırım kararı çıkaramadı ama kısmen de olsa yeni mühlet konulmasını sağladı.
İsveç’in dönem başkanlığındaki toplantılarda hazırlanan zirve bildirisinde, Türkiye’nin Ankara Anlaşması ek protokolünden kaynaklanan limanlarını Rumlara açma yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini gelecek yıl yeniden değerlendirme kararı alındı. Kararda “Tekrarlanan çağrılara rağmen Türkiye’nin ek protokol yükümlülüklerini ayrım yapmaksızın uygulamayı reddetmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Bu durumda 2006’da alınan Türkiye’nin katılım müzakerelerinde limanlar meselesi çözülene dek sekiz başlığın dondurulması ve kalan başlıkların kapatılmaması yaptırımı geçerliliğini koruyacak. Türkiye Kıbrıs (Rum Yönetimi) ile ilişkilerini normalleştirmeye yönelik de adım atmadı. Avrupa Komisyonu’nu Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini yakından takip ederek bir sonraki yıllık raporunda bildirimde bulunmakla görevlendiriyoruz. Üye ülkeler de Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini yakından izleyip değerlendirecek. Türkiye’den yeni gecikme olmaksızın ilerleme bekliyoruz” deniliyor. 

Rehn teselli etti, Rumlar çıkıştı
Avrupa Komisyonu’nun genişleme sorumlusu Olli Rehn, kararı “Doğru dengeyi tutturdu. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirene dek aynı hikâyenin devam edeceği anlamına geliyor” diye değerlendirdi. Limanları açması için Türkiye’ye yeni mühlet konmadığını vurgulayan Rehn, 21 Aralık’ta çevre başlağının açılmasını beklediğini, çünkü bunun Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin yolunda olduğunu göstereceğini belirtti. Rum Dışişleri Bakanı Markus Kipriyanu ise, “Koşullar belirleyeceğiz ki, Türkiye bunlara uydukça başlık açabilecek” dedi. Rumların, enerji, yargı-temel haklar, adalet-özgürlük-güvenlik, eğitim-kültür, dış-güvenlik-savunma politikaları başlıklarını engellemeye devam etmesi bekleniyor.

Yunanistan Makedonya’ya tarih verdirmedi
Avrupa Komisyonu’nun üyelik müzakerelerine başlama tarihi verilmesini tavsiye ettiği Makedonya da, isim krizi çıkarıp NATO üyeliğini engelleyen Yunanistan’ın bir kez daha çelmesine takıldı. Kendi toprakları içindeki bir bölgeyle aynı adı taşıyan Makedonya’nın bu bölgeden hak talebinde bulunabileceği ve bölücü tahrike sebebiyet verebileceğini öne süren Atina, Üsküp’ün bu zirveden tarih almasını engelledi. Fransa da Yunanistan’ı destekledi.  (aa)