AB üyesi Polonya'da '301. madde' davası

AB yetkilileri her fırsatta 'Türklüğe hakareti' suç sayan 301. maddenin kaldırılması için çağrıda bulunurken, bu kez bir birlik üyesinde...

VARŞOVA - AB yetkilileri her fırsatta 'Türklüğe hakareti' suç sayan 301. maddenin kaldırılması için çağrıda bulunurken, bu kez bir birlik üyesinde, Polonya'da benzer bir maddeden dava açıldı. Ceza yasasının 132. maddesini ilk kez uygulayan Polonya'da, İspanya'nın saygın gazetelerinden El Pais ve bir İspanyol parlamenter hakkında 'Polonya ulusuna hakaret etmek'ten dava açıldı.
5 Haziran'da açılan davayı kınayan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, yazarın üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini, ancak bu ülkeye giriş yapmadığı sürece Polonya makamlarının bir şey yapamayacağını belirtti. Davayı açan Polonya Aileler Birliği'nin bölge başkanı Rafal Orszak ise, "Batı Avrupa'da yayılan Polonya karşıtı hissiyata bir son vermemiz gerekli" açıklamasını yaptı. El Pais yetkilileri ise davayı 'tamamen tuhaf ve gerçekdışı bir girişim' diye niteledi.
İspanyol parlamenter Rilar Rahola, 17 Mart'ta El Pais'te yayımlanan makalesinde Polonya demokrasinin birçok sıkıntısı olduğunu yazmış, bunlara örnek olarak da 'Katolik Kilisesi'nin siyasete etkisi, resmi eşcinsel karşıtlığı ve yaygın ırkçılığı' örnek göstermişti. Polonya makamları ve Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski bu makaleye sert tepki göstermiş, Polonya'nın Madrid büyükelçisi de bu 'saldırgan' yazıyı protesto etmişti.