AB ve Erdoğan'dan Sarkozy'ye uyarı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğini engellemeyi baş politikalarından biri yaparken, AB ve Ankara'dan uyarı geldi. Avrupa Komisyonu, müzakereleri veto etmenin feci sonuçları olacağı ve üyelikle ilgili karar almak için müzakerelerin bitmesini beklemek gerektiği uyarısını yaptı.

BRÜKSEL/ANKARA - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB üyeliğini engellemeyi baş politikalarından biri yaparken, AB ve Ankara'dan uyarı geldi. Avrupa Komisyonu, müzakereleri veto etmenin feci sonuçları olacağı ve üyelikle ilgili karar almak için müzakerelerin bitmesini beklemek gerektiği uyarısını yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan da, Sarkozy'nin Türkiye'yle ilgili sözlerini seçim meydanında bırakmasını temenni etti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso şunları söyledi: "AB üyelerinin oybirliğiyle Türkiye ile müzakere ediyoruz. Bir ya da birkaç üye bu yükümlülüğü değiştirmek istiyorsa girişimde bulunup sonuçlarına dair sorumluluğu üstlenir. Komisyon'un duruşu müzakerelerin sürmesi, tavsiyesi üyeliğe dair nihai kararın müzakerelerin sonucuna göre alınması."
Rehn: Türkiye çirkin geçmişe dönmemeli
Komisyon'un genişleme sorumlusu Olli Rehn de şu uyarıyı yaptı: "Türkiye çok zor, aynı zamanda tarihi dönüşümden geçiyor. Bu hassas dönemde taahhütlerimize bağlı olduğumuzu garanti edip müzakereleri canlı tutarak Türkiye'ye dürüst ve titiz davranmalıyız. AB, Türkiye'de milliyetçiliği körüklememek için ihtiyatlı davranmalı. Türkiye'ye zirveye tırmanış çabasında yardımcı olmalıyız ki düşmesin ve geçmişindeki çok çok çirkin deneyimleri tekrar yaşamasın." Rehn, şimdi en önemli şeyin 22 Temmuz'daki erken seçimin özgürce yapılması ve yeni meclisin reform sürecini canlandırmasını sağlamak olduğunu belirtti. AB Dönem Başkanı Almanya'nın Dışişleri sözcüsü de, müzakere kararının oybirliğiyle alındığını hatırlatıp şunları söyledi: "Üyelikle ilgili karar sonraki yıllarda alınacak. Acil karar gerekmiyor" Cumhurbaşkanı olarak ilk kez katılacağı 21-22 Haziran'daki AB toplantısı öncesi Alman Başbakanı Angela Merkel'le Türkiye'yi görüşecek Sarkozy, toplantıda müzakerenin üyelik hedefinden başka yöne çekilmesini önerebilir.
Erdoğan: O sözler ilişkilere yansımasın
Erdoğan ise Fransa'daki sonucu "Halkın takdiri" diye karşılarken şu mesajı verdi: "Gerek AB süreci, gerek Türkiye-Fransa ilişkileri açısından umarız Sarkozy'nin seçim meydanında yapmış olduğu açıklamaları ikili ilişkilerde aynı şekilde görmeyiz." İlişkilerin olumsuz etkilenmesiyle ilgili "Bilmiyorum. Uygulamada göreceğiz" diyen Erdoğan, Sarkozy'ye yazılı tebrik iletti. (Dış Haberler)