AB yüzünü rüzgâr ve güneşe çeviriyor

AB liderleri, dün Brüksel'deki zirvede küresel ısınmayla mücadele konusunda 'tarihi' uzlaşmaya vardı. 27 üye, 2020'ye dek AB'nin sera gazı salınımının en az yüzde 20 oranında azaltılması ile...

BRÜKSEL - AB liderleri, dün Brüksel'deki zirvede küresel ısınmayla mücadele konusunda 'tarihi' uzlaşmaya vardı. 27 üye, 2020'ye dek AB'nin sera gazı salınımının en az yüzde 20 oranında azaltılması ile enerji tüketiminin yüzde 20'sinin güneş, rüzgâr ve su gibi yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasında anlaştı. Enerji tüketiminin sadece yüzde 6.5'ini yenilenebilir kaynaklardan sağlayan AB'nin, bu hedeflere ulaşması bağlayıcı kılındı.
Ama enerji politikalarını değiştirmek zorunda kalacakları ve ekonomilerinin bundan kötü etkileneceği itirazında bulunan Doğu Avrupalı üyelere, bu oranları nasıl tutturacaklarına kendilerinin karar vermesi esnekliği tanındı. Dönem Başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, "Anlaşma, küresel ısınmayla mücadelede yeni çağ açacak. Dünyanın, insani bir felaket olan küresel ısınmayı önlemek için hâlâ vakti var" dedi.
Merkel'in tasarruflu ampül maceraları
Zirveden ev, işyeri, AB binaları, hatta sokak lambalarında enerji tasarruflu ampuller kullanılması tavsiyesi de çıktı. Kendini örnek gösteren Merkel, "Evimdeki bütün ampuller tasarruflu. Gerçi yeterince güçlü değiller. Halının üzerine bir şey düşürdüğümde, bulmakta sıkıntı çekiyorum, ama olsun ben evde rahatım" esprisini yaptı.
Son AB zirvesine katılmasının hüznünü yaşayan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ABD'nin Doğu Avrupa'ya konuşlandırmak istediği ve Rusya'nın büyük tepkisini çeken 'füze kalkanı' projesiyle ilgili uyarıyı ihmal etmedi:. "Avrupa'da yeni bölünmüşlükler yaratılmaması ve tarihte kalan eski düzene geri dönülmemesi için çok dikkatli olmalıyız." (afp, ap)