'AB zirvesinde Türkiye'ye yaptırım yok'

Rumlara limanlarını açmadığı için sekiz müzakere başlığı dondurulmuş Türkiye'ye bu haftaki AB zirvesinde yeni yaptırım çıkmayacağı belirtiliyor

BRÜKSEL - AB dışişleri bakanları perşembe ve cuma günkü liderler zirvesinin sonuç bildirisi taslağını hazırlamaya koyulurken, dikkatler gümrük birliğine dair Ankara Anlaşması ek protokolü uyarınca Kıbrıslı Rumlara limanlarını açma yükümlülüğünü yerine getirmeyen Türkiye’ye yeni yaptırım gelip gelmeyeceğinde...

‘Gecikmeksizin ilerleme’
Fransız haber ajansı AFP, bu yüzden 2006’da 35 müzakere başlığından sekizi dondurulan Türkiye’ye yeni yaptırım uygulanmayacağını duyurdu. AB’nin Türkiye’yi ek protokolü uygulamada gecikmeksizin ilerlemeye çağıracağı, ama yeni yaptırım ya da mühlet getirmeyi planlamadığını kaydeden AFP, AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt’in “Anlaşmanın uygulanmasının Türkiye’nin yükümlülüğü olduğu ortada. Biz de zirvede kendimizi bu konuda ifade edeceğiz” sözlerini aktardı. 

Rumlar bastırıyor
Ancak Rumların Türkiye’nin limanlarını açmasını talep eden deklarasyon yayımlaması veya bu yönde Atina ile hazırladıkları yol haritasını kabul etmesi için AB’ye baskı yaptığı belirtiliyor. Diğer üyelerin çoğu ise yeni yaptırıma gerek olmadığını savunuyor. Yeni yaptırımın Kıbrıs’ta çözüm müzakerelerini çökerteceği uyarısı yapıp, taslağa Kıbrıs’ta 2010 yazına dek somut çözüm tarihi koymaya çalışan İsveç’in Rumların Türkiye’ye tek başına yaptırım uygulaması gibi etkisiz bir formülle arabulması gündemde.
Taslağın son halinde Kürt ve Ermeni açılımı memnuniyetle karşılanıyor. Türkiye’nin tüm vatandaşlarına hak ve özgürlüklerini tam garanti edecek somut adımlar atması, Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi protokollerini mümkün olduğunca çabuk onaylanıp hayata geçirmesi çağrısı yapılıyor. Rumlara limanların açılıp ilişkilerin normalleştirilmesine dair “Daha fazla gecikmeksizin ilerleme bekleniyor” deniliyor. (Dış Haberler)