Aba altından sopa gösteren İsrail'in turizm boykotu devrede

Aba altından sopa gösteren İsrail'in turizm boykotu devrede
Aba altından sopa gösteren İsrail'in turizm boykotu devrede

Seçimdeki rakibi Netanyahu?nun posteri önünde konuşan Livni, ?Türkiye Hamas ve İran konusunda kendini tüm bölge ülkelerinden farklı bir pozisyona koydu? dedi. FOTOĞRAF: AFP

Livni 'Türkiye'den saygı bekliyorum. Her şeyi tamir mümkün' dedi. Ancak İsrail basınına Erdoğan'ın AB'yi kızdırdığı, artık Ortadoğu arabulucusu olamayacağı iddiaları sızdırıldı. Türkiye'ye turizm boykotu da uygulanıyor

KUDÜS - Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Başbakan Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in kapışması sonrası İsrail hükümeti hayalkırıklığı ile karışık krizi yatıştırma mesajları veriyor. Ancak İsrail basınına konuşan adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer aba altından sopa gösterirken, Türkiye’ye turizm boykotu uygulanmaya da başlandı.
Hükümetin büyük ortağı Kadima’nın lideri ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, “Türkiye ile önemli stratejik ilişkiler içindeyiz. Bu nedenle, sokak gösterileri ve Gazze ile ilgili yayınlanan çok sert görüntülere rağmen Türkiye’nin yüz yüze geldiğinde İsrail’e saygılı olmasını bekliyorum” dedi. “Her şeyi tamir etmek mümkün. Birbirimizle konuşmalıyız. Sadece ortak çıkarlarımızı değil, görüş ayrılıklarımızı da hesaba katmalıyız” mesajını veren Livni, diğer yandan şu çıkışı yaptı: “Hamas 2006’da iktidara geldiğinde Türkiye onları ağırlayan ilk ülke oldu. Hamas ile İran herkesin sorunu. Ortadoğu’daki ülkelerin çoğu bunu Türklerden daha çok anlıyor. Bu durumda Türkiye kendi diğer tüm ülkelerden farklı bir bölgesel pozisyonda buluyor.” Başbakan Ehud Olmert ise, “Türkiye konusundaki davranışlardan endişeliyim. Türkiye ile ilişkilerimiz önemli, konuyu tırmandırmayalım. Türkiye seçimlerin arifesinde Müslüman bir devlet olarak iç hesaplardan muaf değil” dedi. 

‘Erdoğan görüşmedi’
Haaretz’e konuşan İsrailli üst düzey siyasi bir kaynak, Davos’taki panel öncesi Peres ile Erdoğan arasında özel görüşme planlandığını, ama son dakikada Türk tarafının talebi üzerine iptal edildiğini söyleyip “Muhtemelen Türk Başbakanı İsrail ile ilişkilerin normal gidişatında olduğu izlenimi vermek istemedi” yorumunu yaptı. Habere göre, İsrail Dışişleri, AB’li üst düzey diplomatların Erdoğan’ın İsrail operasyonuna sert çıkması ve Hamas’ı desteklemesine çok eleştirel baktığını öğrenmiş. Avrupalı üst düzey bir diplomatın “Erdoğan AB’nin parçası olmak istiyor, ama artık bunu unutabilir” dediği iddia edildi. 

‘Türk elçi dedi ki’ iddiası
Peres’in özür dilediğinin yalanlanmasının Erdoğan ekibinde memnuniyetsizlik yarattığını kaydeden Haaretz, İsrailli ve ABD’deki Yahudi muhataplarıyla temasa geçip yatıştırıcı konuşmalar yapmaları talimatı verilen Türk diplomatlardan birinin, bir İsrailli büyükelçiye Erdoğan’ı eleştirerek “Bu maskaralığı bitirmemiz lazım” dediğini öne sürdü.
İsrailli üst düzey diplomat da, Jerusalem Post’a,  “Erdoğan başbakan olduğu müddetçe Türkiye’nin barış müzakereleri ya da tartışmalarında yeri yok. Artık güvenilir bir diplomatik ortak değil” dedi. Türk arabuluculuğunun kaybının ağır darbe olduğunu kaydeden yetkili şunları söyledi: “Fransa gibi ülkeler de münasip gördüklerinde İsrail’i eleştiriyor. Ama Erdoğan suçlama üzerine suçlama bindirdi, alenen yalan söylemek dahil saygısızlık etmek için herşeyi yaptı, kamuoyu önünde İsrail cumhurbaşkanını rezil edecek kadar ileri gitti.”

Rezervasyonlar iptal
Haaretz’e göre İsrail Türkiye’ye turizm boykotunda. İsrail’in yurtdışı çıkışlarının yüzde 13’ünün yönelmesi ve 300 milyon doların gitmesiyle Türkiye’nin en popüler turizm ülkesi olduğu belirtilirken, Arkia Havayolları CEO’su “Bizim istediğimiz kadar rahat ve güvenliği olduğunu hissedene dek Türkiye’deki otellerle bahar-yaz rezervasyonu için pazarlıkları askıya aldık. Gezmenleri Yunanistan ve Kıbrıs’a yönlendiriyoruz. Şirket ve kamu kuruluşlarındaki sendikalılar da Türkiye’deki faaliyetlerini iptal ediyor. Antalya’ya uçuşları minimuma indirdik” dedi. Uçan Halı turizm şirketinin CEO’su rezervasyonların geçen yıla göre yarıya indiğini söylerken, başta elektrik şirketinin olmak üzere pek çok işçi komitesi bu yıl Türkiye’ye rezervasyon yapmayacağını bildirdi. Acentalar Birliği Başkanı Yossi Fattal,  ilk kez böyle bir boykot yaşandığını söyleyip ekledi: “Gözüktüğü kadar kötü sonucu olmaz. İsrailli hafızası kısa ömürlüdür, unutulur.” (Dış Haberler)