Abbas, Hamas'a karşı kılıcını çekti

Yaptığı erken seçim çağrısıyla kendi liderliğindeki El Fetih'le Hamas'ı karşı karşıya getiren Filistin lideri Mahmud Abbas, bu gerginliği artıracak yeni bir adım attı.

KUDÜS - Yaptığı erken seçim çağrısıyla kendi liderliğindeki El Fetih'le Hamas'ı karşı karşıya getiren Filistin lideri Mahmud Abbas, bu gerginliği artıracak yeni bir adım attı. Abbas, Hamas hükümetinin İçişleri Bakanı Said Siyam'a bağlı olarak oluşturduğu güvenlik güçlerini 'yasadışı' ilan etti. Abbas'ın bir diğer adımı ise Filistin ulusal güvenlik kuvvetlerinin başına, El Fetihli, eski Gazze Şeridi güvenlik sorumlusu Mahmud Dahlan'ı ataması oldu. Hamas, Dahlan'ı, Başbakan İsmail Haniye'nin, geçen ay çıktığı ilk yurtdışı gezisinden dönüşü sırasında, konvoyuna yapılan saldırıdan sorumlu tutuyordu.
Hamas'ın yanıtı ise güvenlik güçlerinin sayısını 5 binden 12 bine yükselteceklerini açıklamak oldu. Hamas sözcüsü İslam Şahvan tüm yandaşlarını güvenlik gücüne katılmaya çağırırken, İçişleri sözcüsü Ebu Hilal, "Bu sözler, kan dökmek isteyenlere yeşil ışıktır" dedi. (bbc, aa)