Abbas yönetimi için pamuk eller cebe atıldı

ABD'nin öncülüğündeki Annapolis zirvesinin ardından dün Paris'te yapılan Filistin'e bağış konferansında, bölünmüş ülkenin Batı Şeria parçasına hükmeden Filistin lideri Mahmud Abbas'a kesenin ağzı açıldı.

PARİS - ABD'nin öncülüğündeki Annapolis zirvesinin ardından dün Paris'te yapılan Filistin'e bağış konferansında, bölünmüş ülkenin Batı Şeria parçasına hükmeden Filistin lideri Mahmud Abbas'a kesenin ağzı açıldı. 68 ülke ve 20 uluslararası örgütün katıldığı konferans sırasında İsrail Başbakanı Ehud Olmert "Güçlü Filistin ekonomisi iki devletli çözüm için kilit önemde" sözleriyle dikkati çekerken, vaatler peşi sıra geldi. Abbas, 2 milyar doları 2008'de olmak üzere 2010'a dek 5.6 milyar dolar isterken vaatler 7.4 milyar doları buldu. Bunun 3.4 milyar doları 2008'de doğrudan Filistin bütçesine gidecek.
Türkiye'den 150 milyon
Son 10 yılın en büyük bağış konferansında 2008 için AB 650 milyon dolar, İsveç 300 milyon dolar, ABD ise Kongre'den onay bekleyen 400 milyon dolar dahil 555 milyon dolar vaat etti. Üç yıl için de Suudi Arabistan 500 milyon dolar, Britanya 490 milyon dolar, Norveç 420 milyon dolar, Almanya 200 milyon dolar, Türkiye 150 milyon dolar, Japonya 150 milyon dolar taahhütte bulundu. Konferansa damgasını vurmaya çalışan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise 300 milyon dolar vaatle yetinmeyip Filistin'e uluslararası barış gücü önererek uluslararası topluma acil Filistin devleti kurulması için işe koyulma çağrısı yaptı. Batılılar, 2002'de aylık 55 milyon dolar yardım sözünü bile tam yerine getirmeyen Arap Birliği'ne 'pamuk eller cebe' mesajı verdi.
'Hamas'a savaş ilanı'
Konuşmalarda ise 'İsrail, Filistin'e kısıtlamaları kaldırsın',
'Annapolis'te hedeflendiği gibi 2008 sonuna dek barış sağlansın' mesajları öne çıktı. Gazze'nin durumunun da konuşulduğu konferansa bu bölgeyi kontrol eden Hamas davetli değildi. Hamas, "İsrail'i tanımayan bir örgütle barış olmaz" diyen Sarkozy'nin sözlerinden hareketle konferansı 'Hamas'a karşı savaş ilan edilmesi' saydı.
İsrail'in güvercin yüzü
Abbas ise "Yardım gelmezse tam bir felaketle yüzleşiriz" derken İsrail'den Yol Haritası ve Annapolis'e aykırı bir şekilde yeni yasadışı yerleşim planlarından vaçgeçmesini istedi. Konferansta Yahudi devletini temsil eden Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ise İsrail'in Batı Şeria ve Gazze'deki dolaşımı sınırlandırdığı eleştirilerine "Filistinlilerin hayatlarını kontrol etme arzumuz yok. Yaşamlarındaki zorlukların kalkmasını istiyoruz. Zihinlerinde İsrail'in kontrol noktasında bir asker imajı istemiyoruz" yanıtı verdi. Livni, AFP'ye de, "Filistin devletinin kurulması, ekonomisinin modernleşmesi İsrail'in çıkarına" diye konuştu.
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "Filistin hükümetinin iflasını önlemek için konferans son umut" derken BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon sadece insani yardımların Gazze'deki durumu tersine çevirmeye yetmediğini belirtip büyük felaketten kaçınmak için 'akıllı, faydacı ve yaratıcı' projelerin önemine değindi.
Babacan'dan Erez atfı
Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, konuşmasında Türkiye'nin Erez'deki 'barış için sanayi projesi'ne değinip bunun Filistin'in istihdam sorununun çözümüne ve ekonominin gelişmesine katkıda bulunacağının altını çizdi. Babacan 2008'de 'bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin'in kurulması gerektiğini' belirtti. Babacan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde mal ve insan dolaşımı önündeki engellerin kaldırılmasının önemine dikkati çekti. Babacan, bir dizi ikili görüşme de yaptı. (Dış Haberler)