Abbas'tan Hamas'a: Kanlı teröristler

İsrail ordusu ile Gazze Şeridi'nden Fetih'i kapı dışarı eden Hamas arasında dün ilk çatışmalar yaşanırken, Olmert hükümetiyle ilk teması kuran Filistin lideri Mahmud Abbas, Hamas'a sert çıktı.

GAZZE - İsrail ordusu ile Gazze Şeridi'nden Fetih'i kapı dışarı eden Hamas arasında dün ilk çatışmalar yaşanırken, Olmert hükümetiyle ilk teması kuran Filistin lideri Mahmud Abbas, Hamas'a sert çıktı. Dün İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin, Abbas'ın atadığı Başbakan Selam Feyyad'ı telefonla arayıp 15 aylık boykota son vermesinin ardından televizyondan halka seslenen Filistin lideri, Hamas'a "Bu kanlı teröristlerle diyalog yok" diyerek çattı. Hamas'ın Gazze'de, aralarında Yaser Arafat'ın konutunun da bulunduğu ulusal sembollere saldırdığını söyleyen Abbas, "Ulusal amacın yerine kendi karanlık amaçlarını koydular. Bu, amaçlarına ulaşmak için cinayet ve suikast yöntemlerini kullananlarla hukuk kurallarını kullananlar arasındaki çatışmadır" dedi. Hamas'ı Gazze'de ayrı bir devlet kurmaya çalışmakla suçlayan Abbas, İsrail'e de müzakere çağrısı yaptı: "Her şeye rağmen bu atmosfer müzakerelerin başlamasını engelleyemez. Umarız uluslararası toplum da bunun için Ortadoğu Dörtlüsü'ne yardımcı olur."
Hamas'ı, geçen ay Gazze'ye yapmayı planladığı seyahat esnasında kendisine suikast düzenlemeye çalışmakla da suçlayan Abbas, suikastın, otomobilinin geçtiği yolun altına kazılan tünele 250 kilo patlayıcı yerleştirmek suretiyle yapılmasının planlandığını söyledi.
Hamas ise bu konuşmaya "Tamamen yalanlarla dolu. Filistin Başkanı'na yakışmayan sözler. Bu sözlerle sadece kendisine zarar vermiştir" tepkisini gösterdi.
İsrail ise dün Gazze'den atılan roketlere misilleme yapmak amacıyla Gazze'nin kuzeyinde İslami Cihad üslerini havadan vurdu. Han Yunus'tan Gazze'ye giren İsrail askerleriyle çıkan çatışmada ikisi Hamas, biri İslami Cihad, biri Halk Direniş Komiteleri'nden dört kişi ölürken, Kissufim'de bir İsrail askeri yaralandı.
'Durumuna göre sivil kabul edilir'
Kadın ve çocukların da bulunduğu 200 kadar Filistinli ise, altı gündür İsrail ile Gazze'yi bağlayan Erez sınır kapısındaki tünelde aç susuz, pislik ve çöplük içinde yatıp kalkıyor. İsrail'deki İnsan Hakları İçin Doktorlar Örgütü'nün 15 yaralının hayati tehlikesi olduğunu belirterek mahkemeye başvurmasının ardından Savunma Bakanı Ehud Barak 'insani duruma göre' kapının açılması talimatı verdi. Barak'ın yardımcısı Efrahim Sne önceki gece bizzat Gazze'ye geçip yaralılara yardım etti.