ABD adaleti kantarın topunu kaçırınca...

'Özgürlükler ülkesi' ABD'de kendi hukukunu uygulayan 'püriten' eyaletlerde adalet kantarının topu hayli kaçıyor. 16 yaşındaki çocuğunun partisinde bira servisi yapan anneye iki yıl hapis cezası kesildi.

WASHINGTON - 'Özgürlükler ülkesi' ABD'de kendi hukukunu uygulayan 'püriten' eyaletlerde adalet kantarının topu hayli kaçıyor. 16 yaşındaki çocuğunun partisinde bira servisi yapan anneye iki yıl hapis cezası kesildi. Multimilyar dolarlık yasal porno sektörüyle öğünen ülkede, oral seks yapan biri 10 yıl hapsi boylarken, çocukları için film çalan babaya 50 yıl ceza kesildi. Tedavi için fazla morfin alan hasta 25 yıl yedi.
'En iyi anne benim'
Amerikan adaletinde bol kepçe cezalara dair son çarpıcı karar, geçen ay, insanların 15 yaşında ehliyet sahibi olup 16 yaşında oy kullanabildiği, 17'sinde orduya katılıp 18'inde silah satın alabildiği ama 21'inden önce içki içemediği Virgina'da kesildi. 2003'te oğlu Ryan'ın 16. yaş günü partisinde gençlere bira ve şarap ikram etmekten yargılanan Elisa Kelly'nin 27 aylık hapis cezası kesinleşti. Kelly'nin eski kocası George Robinson da içkileri satın alıp eve getirdiği için 30 gün hapse mahkûm edildi. Ebeveynin çocukların kaçamak yapmalarından korktukları için içkileri kendileri satın alıp partiyi denetim altında tutmayı tercih ettiklerini söylemesi de sonucu değiştirmedi. 11 Haziran'da Charlottesville'deki cezaevine gönderilen Kelly, BBC'ye, "Bu saçma, adaletsizlik, oğullarım annelerin en iyisi olduğumu düşünüyor" diye isyan etti. Virginia'da pazarları içki satışı da yasak. Georgia eyaletinde ise 21 yaşındaki Genarlow Wilson, dört yıl önce, 17 yaşındayken okul arkadaşlarının partisinde 15 yaşındaki kız arkadaşıyla oral seks yaptığı için 'çocuk tacizinden' 10 yıl hapis aldı. Yargıç, suçunun iki yılını çeken Wilson'un bırakılmasına hükmetse de savcı Georgia'da böyle bir suçun minimum cezasının 10 yıl olduğu gerekçesiyle temyize gitti. Yüksek mahkeme nihai kararını ekimde verecek.
'Hastaya 25 yıl'
Florida ise uyuşturucu kullanımına kesilen cezalarla gündemde. Bir trafik kazasında tekerlekli sandalyeye mahkûm kalan Richard Paey, reçetede belirtilenden fazla morfin kullandığı için tam 25 yıl hapse çarptırıldı. İşin çarpıcı yanı Paey'in şimdi hapisteyken yasal olarak aldığı morfin oranının yakalandığındakinden fazla olması. Yine de yüksek mahkeme aralıkta Paey'in cezasına onay verdi.
Kaliforniya eyaletinde ise yıllarca konuşulan en astronomik ceza ise çocuklarına film izlettirmek için hırsızlık yapan babaya kesilmişti. Daha önce iki kez markette bir şeyler aşırmaktan sabıkalı olan Leandro Andrade'nin 50 yıl hapis cezası almasına yol açan suç 150 dolar tutarında video kaset çalmasıydı. Çaldığı filmler arasında 'Beyaz Kar', 'Sinderella' ve 'Özgür Willy' de vardı. (afp, bbc)