ABD askerlerine göre işkence mubah

Irak, Afganistan ve Guantanamo'da işkencecilikleri tescillenen ABD askerlerinin neredeyse yarısının sivillere kötü muameleyi caiz gördüğü ortaya çıktı.

WASHINGTON - Irak, Afganistan ve Guantanamo'da işkencecilikleri tescillenen ABD askerlerinin neredeyse yarısının sivillere kötü muameleyi caiz gördüğü ortaya çıktı. Pentagon'un Irak'ta görevli askerlerin sorunlarıyla ilgili Ağustos-Ekim 2006'da kara kuvvetlerine bağlı 1320 asker ile 447 deniz piyadesiyle yürüttüğü araştırmanın sansürlenerek açıklanan sonuçları şöyle:

  • Deniz piyadelerinin yüzde 44'ü, askerlerin yüzde 41'i bir Amerikalı askerin yaşamını kurtarmak için işkenceye izin verilmesi gerektiğini savunuyor.
  • Direnişçiler hakkında bilgi edinmek için işkenceyi gerekli görenlerin oranı denizcilerde yüzde 39, askerlerde yüzde 36.
  • ABD güçleri kendi içlerinden bir askerin sivilleri öldürmesine hoşgörüyle yaklaşıyor. Birliklerinden masum sivilleri katleden bir askeri üstlerine rapor edebileceğini söyleyen denizcilerin oranı sadece yüzde 40, askerlerde ise yüzde 55.
  • Savaşçı olmayan sivillere insanca davranılması gerektiğine inananlar ise denizciler yüzde 38, askerlerde yüzde 47.
  • Her iki tip askerin yüzde 17'si savaşçı olmayan bütün sivillere direnişçi muamelesi yapılmasından yana.
  • Sadece yüzde 25'i sivillere yardım için kendi yaşamını tehlikeye atabileceğini söylüyor.
  • Denizcilerin yüzde 7'si, askerlerin yüzde 4'ü gerekmediği halde sivillere vurup tekmelemiş. Denizcilerin yüzde 12'si, askerlerin yüzde 9'u yok yere sivillerin mallarını tahrip etmiş. Üçte biri sivillere sözlü saldırıda bulunmuş.
    Irak'ta uzun süre görev yapan veya birden fazla cepheye gönderilen askerlerde akıl sağlığının önemli bir sorun olduğunu saptayan rapor, görev süresinin azaltılmasını tavsiye ediyor. Rapor Bush yönetiminin Kongre'deki Demokratların engeli yüzünden asker takviyesi yapamadığı için cephedeki askerlerin görev sürelerini uzatmayı planladığı dönemde açıklandı. Çok sayıda asker, görevlerinin bir yıldan 15 aya çıkarılmasına dair şikâyetlerini e-posta ile Beyaz Saray'a iletiyor. Bu yüzden Pentagon geçen hafta cepheden e-posta geçilmesine ciddi sınırlamalar getirdi. (Dış Haberler)