ABD Başkanı Latin soluyla can ciğer

ABD Başkanı Latin soluyla can ciğer
ABD Başkanı Latin soluyla can ciğer

Zirvede gördüğü ilgiyle Venezüella liderini gölgede bırakan Obama, elini sıktığı Chavez?den ?Dostunuz olmak istiyorum? yanıtını aldı. ABD Başkanı, Salsa ikonu Ruben Blades?le de hatıra fotoğrafı çektirdi. FOTOĞRAFLAR: AP, REUTERS

Obama Amerika ülkeleri zirvesinde Küba ile yeni başlangıç ve bölge ülkeleriyle eşit ortaklık vaat ederek ayakta alkışlandı. Chavez, Obama'ya Eduardo Galeano'nun 'Latin Amerika'nın Kesik Damarları' kitabını hediye etti

PORT OF SPAIN - Bir zamanlar ABD’nin arka bahçesi olan Latin Amerika’da solcu hükümetler kuşağı oluşup Rusya ve Çin’in borusu öterken, yeni ABD Başkanı Barack Obama Trinidad ve Tobago’da yapılan Amerikan Devletler Örgütü (OAS) zirvesinde gönülleri fethe soyundu. Washington merkezli, Küba dahil 35 üyeli OAS’tan Küba 1962’de dışlanmıştı. Ancak zirve öncesi Küba lideri Raul Castro’nun yaptığı “ABD ile özgürlükler dahil her şeyi konuşuruz” açıklamasının üzerine atlayan Obama, zirvede Küba ile yeni başlangıç ve kıta ülkeleriyle eşit ortaklık vaat ederek büyük alkış aldı. Hatta ayakta alkışlayanlar oldu.
Sol kuşağın öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’i bile gölgede bırakan Obama, selefi George W. Bush’un belalısı Chavez ile ayaküstü tokalaşıp sohbet de etti.
Önceki gün “Küba hükümetiyle uyuşturucudan göçe, ekonomik sorunlardan insan haklarına, demokratik reforma uzanan konularda görüşmeye hazırım. ABD Küba ile yeni bir başlangıç istiyor. Güven eksikliğini aşmak için uzun zaman lazım. Ama yeni bir gün için atabileceğimiz kritik adımlar var” sözleri alkışla karşılanan Obama, Havana’dan görüşmek istediğine dair somut işaretler talep edip ekledi: “ABD Soğuk Savaş’tan beri değişti. Geçmişte hata yaptığı yerlerde hatalarını kabul etmeye istekli.”
“Bazen bağlarımız koptu, bazen şartlarımızı dayatmaya çalıştık. Ama size eşit ortaklık peşinde olacağımız sözünü veriyorum. İlişkilerimizde büyük ortak-küçük ortak yok” sözleriyle de alkışlanan Obama Küba’ya 47 yıllık ambargoyu kaldırmayı telaffuz etmese de, konuşması bu yolda ilk adım olarak değerlendirildi. .
Obama, selefine ‘Şeytan’ demiş Chavez’in yanına gidip sohbet fırsatını da kaçırmadı. Chavez’den “Bu elle sekiz yıl önce Bush’la tokalaşmıştım. Sizin dostunuz olmak istiyorum” karşılığını alan ABD Başkanı, gazetecilerin ‘Ne konuştunuz’ sorusuna gülerek “Como estas (nasılsın) dedim” yanıtını verdi. Chavez de “Beyfendi gibi el sıkıştık. Obama zeki adam, selefinden farklı. Jestine teşekkür ederim” dedi.
Chavez, dünkü oturumun başında da Obama’ya Uruguaylı yazar Eduardo Galeano’nun ‘Latin Amerika’nın Kesik Damarları’ kitabını hediye etti.  ABD başkanı, ayağa kalkıp Chavez’in elini sıkarak hediye için teşekkür etti.  Obama daha sonra gazetecilere  İspanyolca  kitabın Chavez tarafından yazıldığını sandığını anlatırken, “Ben de ona kendi yazdığım kitaplardan birini verecektim” dedi. 1971’de yayımlandığında büyük ses getiren Galeano’nun ünlü eseri, ABD’li ve Avrupalıların Latin Amerika’yı nasıl ‘talan ettiğini’, kıtanın beş yüz yıl ‘sömürülüşünü’ anlatıyor. Bu arada oturumun yapıldığı salonda basın mensuplarının yarattığı kargaşadan lambalar devrilip ışıklar sönünce, Obama “Hey millet ışığı kim söndürdü?” diye bağırdı.

Ortega esprisi güldürdü
 Zirve öncesi Bolivar Alternatifi grubu olarak ABD ve OAS’ı yerden yere vuran bildiri yayımlatıp “Küba’da ABD’den daha çok demokrasi var” vurgusu yapmış Chavez’in zirveye gelişinde kopan alkış tufanın sebebinin de o sırada Obama’nın arka kapıdan girmesi olduğu anlaşıldı. 1980’lerin ABD Başkanı Ronald Reagan’ın devirmeye çalıştığı Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega ise, Obama’nın yanına gidip kendini tanıttı, daha sonra kürsüye çıkıp kıtadaki kötülüklerden ABD emperyalizmini sorumlu tutan 50 dakikalık bir konuşma yaptı. Küba’nın olmadığı bir zirveye katılmaktan utanç duyduğunu söyleyen Sandinista lideri, 1961’deki Domuzlar Körfezi çıkarmasını anarken, bunun hesabının yeni ABD Başkanı’ndan sorulamayacağını belirtti. Konuşmayı alkışlayan Obama, “Ortega’ya ben üç aylıkken olmuş şeyler için beni suçlamadığından ötürü müteşekkirim” diyerek herkesi güldürdü.  (Dış Haberler)