ABD Başkanı Taliban'la uzlaşmaya kapı araladı

ABD Başkanı Taliban'la uzlaşmaya kapı araladı
ABD Başkanı Taliban'la uzlaşmaya kapı araladı

Karzai, kadınlar günü töreninde, ?Obama?nın ılımlı Taliban unsurlarıyla teması olumlaması iyi haber? dedi. FOTOĞRAF: AFP

NEW YORK/KABİL - Önceliği Irak’tan Afganistan’a kaydıran ABD Başkanı Barack Obama, ilk etapta 17 bin ilave akser yollayacağı Afganistan’da savaşın kazanılamadığını söyleyip Taliban ile uzlaşma sürecine kapı açtı. New York Times’a mülakatında ABD ordusunun Taliban’ın ılımlı unsurlarıyla görüşmesinden söz eden Obama, Irak’ta Sünni direnişçileri Kaide saflarından uzaklaştırmaları örneğini verip “Afganistan ile Pakistan’da bununla kıyaslanabilecek fırsatlar doğabalir” dedi.
2007-2008 yıllarında ABD’nin Irakgüçlerinin komutanı David H. Petraeus’un Amerikalıların İslami köktendinci göreceği, ama aslında Kaide’nin taktiklerinden yılarak Amerikalılarla birlikte çalışmaya istekli kişilere ulaştığını anlatan Obama, “Afganistan’daki durum ise en basit ifadesiyle daha karmaşık. Burası pek idare edilmemiş bir bölge, kabilelerin birbirinden bağımsız hareket ettiği bir tarihi var. Bu kabileler bazen birbiriyle çelişen amaçlar doğrultusunda hareket ediyor. Tüm bunları anlayıp başa çıkabilmek çok büyük meydan okuma olacak” diye ekledi. 

Karzai memnun
Taliban lideri Molla Ömer’e süreklimüzakere çağrısı yapan Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Obama’nın sözlerinden memnun kaldı. Kadınlar Günü için Kabil’de düzenlenen toplantıda konuşan Karzai, kendisini başarısız bularak gözden çıkardığı iddia edilen Obama’ya şöyle seslendi: “Ilımlı dediği Taliban üyeleriyle barış ve görüşme yolunu desteklemesi, çok iyi haber. Bizim önceki tutumumuzun onaylanması. Bunu kabul ediyor ve takdir ediyoruz” dedi. Karzai, Kaide ile ittifak içinde olmayan Taliban üyelerinin Afganistan’da 30 yıldır süren savaşı bitirmek için bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini söyledi.
Öte yandan çarşamba İran’daki ECO zirvesinde Karzai de yer alacak. Obama yönetiminin ay sonunda yapılacak Afganistan konferansına İran’ı davet etmesinden ötürü bu toplantıdaki temaslar ayrı bir önem taşıyor. (afp)