ABD bastırıyor, Saberi için umut doğuyor

ABD bastırıyor, Saberi için umut doğuyor
ABD bastırıyor, Saberi için umut doğuyor

31 yaşındaki Saberi, BBC?ye de çalışmıştı.

TAHRAN - İran asıllı Amerikalı gazeteci Roxana Saberi’yi ABD hesabına casusluk suçlamasıyla tutuklayıp tek duruşmada sekiz yıllık hapis cezasına çarptıran Tahran, ABD Başkanı Barack Obama’nın İran ile yakınlaşma politikasına gölge düşünce yumuşama sinyalleri veriyor.
Önceki gün Beyaz Saray ve ABD Dışişleri’nin seslerini yükseltmesinin ardından, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Tahran Başsavcısı Rıza Murtezevi’ye Saberi’nin temyiz mahkemesinde tam bir savunma yapabilmesi için gereken imkânların tanınması konusunda talimat verdi. Ancak teskin olmayan Obama, 31 yaşındaki kadın gazetecinin serbest bırakılması çağrısı yaparak “Saberi’nin güvenliği ve sağlığı konusunda ciddi endişe duyuyoruz. Uygun biçimde davranılmasını sağlamak ve davasının seyri hakkında bilgi almak için çalışıyoruz. Kendisi Amerikan vatandaşıdır. Herhangi bir casusluk faaliyetine bulunmadığından tamamen eminim” dedi. 

Ailesiyle görüştürüldü
Bunun üzerine İran yargı erki başkanı Ayetullah Mahmud Haşemi, Tahran mahkemelerine Saberi’nin temyiz davasının dikkatli, çabuk ve adil görülmesi talimatı gönderdi. Ardından İranlı baba Rıza ile Japon anne Akiko’nun hapiste Saberi’yi ziyaretine izin verildi. Anne-baba kızlarını iyi gördüklerini söyledi. Gelişmeleri aile ve avukatın yanısıra ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da memnuniyetle karşılayarak gazetecinin mümkün olduğu kadar çabuk bırakılmasını istedi. AB de aynı çağrıda bulundu.
Bu arada İran Dışişleri sözcüsü Hasan Kaşkavi, anayasa hukukçusu Obama’yı “Yargı kararlarına saygı göstermek uluslararası normdur. Hukuk eğitimi almış Amerikalı yetkililere davanın içeriğini bilmeden görüş bildirilmemesini tavsiye ederim” sözleriyle iğneledi. (Dış Haberler)