'ABD Britanya'dan daha kötü emperyal güç'

Britanya'da Afganistan ve Irak işgallerine karşıtlığıyla tanınan Anglikan Kilisesi lideri ve Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams, Britanya İmparatorluğu ile karşılaştırdığı ABD politikalarını eleştirdi.

LONDRA - Britanya'da Afganistan ve Irak işgallerine karşıtlığıyla tanınan Anglikan Kilisesi lideri ve Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams, Britanya İmparatorluğu ile karşılaştırdığı ABD politikalarını eleştirdi. Müslüman yaşam dergisi Emel'e konuşan Başpiskopos, 'tek küresel hegemonik güç' olarak ABD'nin topraktan ziyade, etkisini ve kontrolünü artırma derdinde olduğunu söyledi. İmparatorluğun 'haklı ya da haksız' olarak işgal ettiği toprakları normalleştirme adına enerji ve doğal kaynaklara yatırım yaptığını söyleyen başpiskopos, ABD'nin ise Irak'ta yapması gereken tek şeyin zor yoluyla işleri yoluna sokmak olduğunu sandığını savundu.
ABD'nin 11 Eylül saldırılarından sonra ahlaki üstünlüğünü yitirdiğini ve 'cömert yardımlar', 'yenilgiye uğratılan ülkelerdeki ekonomik sömürüyü durdurmak' ve varlığını 'sivilleştirme' gibi adımlar atması gerektiğini savundu. Williams'a göre "İşlemiyor" dediği ABD politikalarının sonuçları 'dünya tarihinin en kötüsü'. Şiddeti, 'hüsranın hızlı dışavurumu' diye niteleyen başpiskopos, "Bu size hizmet eder. Duruma değil. Ne zaman insanlar şiddete başvurursa, kendilerini geçici olarak sorundan uzaklaştırmış olurlar ama kimseye yardımcı olmazlar" diye konuştu. Müslümanların günde beş vakit namaz kılmalarını da öven başpiskopos, "Dünyada Irak savaşına yönelik baskı 'Bir şey yapmalıyız! Böylece kendimizi iyi hissederiz!' oldu. Bu çok tehlikeli" dedi. (bbc, Times)