ABD Dışişleri: Kongre bizden bağımsız

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD temaslarında, Temsilciler Meclisi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarısının 'Türk-Amerikan ilişkilerini zehirleyecek büyük tehdit' olduğu temasını işlerken...

WASHINGTON - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD temaslarında, Temsilciler Meclisi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarısının 'Türk-Amerikan ilişkilerini zehirleyecek büyük tehdit' olduğu temasını işlerken, Bush yönetimi tasarıya mani olamayacağı vurgusunu öne çıkarıyor. ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack, 'Türkiye'nin hassasiyetini anlıyoruz. Ama Kongre bağımsız bir birim' mesajı verdi. McCormack, önceki akşamki basın toplantısında Gül'ün 'İlişkileri zehirler' uyarısını anımsatan gazetecilere şu yanıtı verdi: "Türkiye'deki duyarlılıkları anlıyoruz. ABD'deki ve dünyanın başka yerlerindeki diğer toplulukların duyarlılıklarını da anlıyoruz. Bu konuda Kongre ile konuşuyoruz. Sanırım Gül ve Türk hükümeti, bizim hükümet sistemimizin nasıl işlediğini iyi biliyor ve Kongre'nin bağımsız bir birim olduğunu anlıyor. Biz, yine de, Kongre üyeleriyle yakın temastayız ve onlara, Türk hükümetinin bu tasarıyla ilgili hassasiyetlerine ilişkin mesajlarını iletiyoruz."
Lantos'lu buluşma olumlu geçti
Dışişleri Bakanı önceki akşam Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi John Murtha ve Demokrat çoğunluk lideri Steny Hoyer'le görüşüp ABD-Türkiye Kongre Çalışma Grubu'nun onuruna verdiği öğle yemeğine katıldıktan sonra Türk dostluk grubu eş başkanı Demokrat Robert Wexler'la buluştu. Gül sonra Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Kaliforniya vekilli Tom Lantos ve dokuz üyeyle görüştü. Yahudi asıllı Lantos geçmişte 'soykırım' tasarısına karşı Türkiye'yi desteklese de 1 Mart tezkeresi yüzünden oyunu değiştirmişti. ABD Dışişleri Sözcüsü Levent Bilman ise Gül'ün, Kongre temaslarından 'olumlu izlenimle' ayrıldığını söyleyip "Özellikle Lantos, komite üyelerine Bakan Gül'ü takdim ederken ve Türkiye'den bahsederken çok olumlu ifadeler kullandı" dedi.
'Türk halkı hakaret kabul eder'
Gül, Alman Marshall Fonu'ndaki konuşmasında ise Türkiye, Irak ve Afganistan'da ABD ile işbirliği yaparken soykırım tasarısının Kongre'den geçmesini Türk halkının kabul etmesinin mümkün olmadığını belirtip "Türk halkı bunu hakaret kabul edecektir" dedi.