ABD Dışişleri: Türkiye Beşir'den hesap sormalı

WASHINGTON - Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in İSEDAK zirvesi için Türkiye’yi ziyaretine AB’nin ardından bir tepki de ABD’den geldi.
Ankara’nın AB’nin tepkisine pabuç bırakmamasına karşın, bu kez ABD yönetimi sesini yükseltti. Bush yönetiminin icraatlarından sorumlu tutulması anılmazken, Dışişleri Sözcüsü Ian Kelly liderlerin yaptıkları eylemlerden sorumlu tutulmaları ve Sudan’da olanların hesabının verilmesi gerektiğini mesajını verdi. Beşir ile ikili görüşme olması halinde Türkiye’nin hesap verme yükümlülüğü ve Sudan’daki insani krizin ele alınmasının önemini dile getirmesini beklediklerini vurgulayan Kelly, “Türk yetkililerden, hesap verme yükümlülüğüne ilişkin endişelerimizi ifade etme siyasetimizle tutarlı olmalarını bekliyoruz” dedi. Sözcü, Beşir’e davetin Türkiye’nin karar vereceği bir husus olduğunu sözlerine ekledi. 

‘İran ile iş yapmayın’
Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, İSEDAK toplantısına kimin katılacağını belirlemenin ABD’nin işi olmadığı vurgusu eşliğinde, ABD’nin beklentisini aktardı: “Umudumuz, Türkiye’nin Sudan hükümetine vereceği mesajın, bizim ve Avrupalı dostlarımızınkiyle tutarlı olması.” Gordon, Türkiye ile İran arasında imzalanan enerji anlaşmasıyla ilgili uyarılarda da bulundu. ABD’nin İran’a ekonomik yaptırımlarla ilgili koşullarının değişmediğini belirten Bakan Yardımcısı, “Diğer ülkeler için de İran ile iş yapmanın zamanı olmadığını düşünüyoruz. Diğer ülkeler İran’ın enerji sektörüne büyük yatırımlar yaptığı zaman yaptırım uygulanmasını gerektiren bir yasamız var ve bu değişmedi” dedi. Kıbrıs’ta çözüm ve Türkiye’nin AB’ye üyelik süreçlerine desteği teyit etti. İnsan Hakları İzleme örgütü de Beşir’in İstanbul’da tutuklanması çağrısı yapıp, bu ağırlamanın Türkiye’nin imajına zarar vereceğini savundu. (aa)