ABD diyalogda, İsrail feveranda kararlı

ABD diyalogda, İsrail feveranda kararlı
ABD diyalogda, İsrail feveranda kararlı

Tahran?daki Musavi yanlıları, özel polis timleriyle yüz yüze gelip restleşmekten çekinmedi. FOTOĞRAF: REUTERS, AFP

WASHINGTON/KUDÜS - İran seçim sonuçları karşısında ABD Başkanı Barack Obama ‘Kim kazanırsa kazansın diyalog’ mesajı verirken, İsrail hükümeti ‘İran tehdidi her zamankinden daha güçlü” feverarını kopardı. Ahmedinecad’a ilk tebrik Latin sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’den geldi. 

ABD:
Reformcu Mir Hüseyin Musavi’nin daha resmi sonuçlar gelmeden zafer ilan etmesine “İran-ABD ilişkilerinde değişim mümkün” tepkisini veren Obama, koltuktaki muhafazakar Mahmud Ahmedinecad’ın açık ara önde gittiğini gösteren ilk resmi sonuçlar geldiğindeyse, kim kazanırsa kazansın ABD’nin İran ile diplomatik ilişkilerinde değişime olan inancını aktardı. Her iki tarafın kazandığını iddia etmesi üzerine “İran’daki bu çetin tartışmayı görmek bizi heyecanlandırıyor. Kahire’de söylediğim gibi, biz ortada bir değişim ihtimali olduğu yönünde açık bir mesaj verdik. Sonuçta bu İranlıların karar vereceği bir seçim” yorumunu yapan Obama, “Kim kazanırsa kazansın umarım bu çetin tartışma Tahran ile yeni yollarla diyalog kurma dirayetimizde ilerleme kaydetmemizi sağlar” temennisinde bulundu. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, seçime rekor katılımı “Çok olumlu bir sinyal” diye övdü. 

İsrail: İsrail’in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avgdor Lieberman “İran’ın uluslararası topluma dayattığı sorunlar kişisel bir mizacın ürünü değil, daha çok kendi politikalarından kaynaklanıyor. Şimdiki İran politikaları ne olursa olsun, özellikle Ahmedinecad’ın bu son zaferinden sonra uluslararası toplum İran’ın nükleer programını, terör gruplarına desteğini ve Ortadoğu’yu istikrarsızlşatıran tüm faaliyetlerini durdurmak için tavizsiz bir siyaset gütmelidir“ açıklaması yaptı. Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom “İran’ın özgür dünya ile gerçek bir diyalog kurmaya hazır olduğuna ve nükleer programını durduracağına inananların yüzünde patlayan bir tokat. Dünya ülkelerine, ‘Ahmedinecad’ın mevcut politikasına ülkesinde geniş destek bulduğu ve bunun aynen süreceği’ yolunda açık mesaj” dedi.
Venezüella: Chavez 2007’de ‘ideolojik kardeş’ ilan ettiği Mahmud Ahmedinecad’ı telefonla arayıp kutladı. “Sizin seçim başarınız, kibirli küresel güçlere karşı özgür halkların zaferidir” diyen solcu lider, daha önce Ahmedinecad için, “İslam devriminin kahramanı, emperyalizme karşı mücadele eden cesur savaşçı” ifadelerini kullanmıştı. 

İranlı Amerikan Konseyi Başkanı Trita Parsi: Parsi, Ahmedinecad yüzde 51-55 gibi bir oranla kazanmasının normal olacağı, ama açık ara farkın akla yatkın olmadığını belirtip şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu Obama’nın diyalog çağrısını güç duruma sokar. Ülkesinde itibarını yitirmiş bir Ahmedinecad ile anlaşmak daha zor olur. İran’da bu felçli durum varken Ahmedinecad kimse ile masaya oturamaz. Ve sonunda Obama’nın zaman kaybetmesine neden olur. Zaten ABD Kongresi, İsrail yanlıları, İsrail’in kendisi ve bazı Arap ülkeleri İran ile diyalog çabaları konusunda Obama’ya takvim baskısı yapıyor. “ (afp, Reuters)