ABD elçisiyle görüşen Barzani yine diklendi

"Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız" diyerek Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın operasyon tehdidine yol açan Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani, yine Türkiye'ye diklendi.

SELAHADDİN - "Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız" diyerek Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın operasyon tehdidine yol açan Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani, yine Türkiye'ye diklendi. ABD'nin yeni Irak Büyükelçisi Ryan Cocker'ı ağırlayıp Türkiye'yle gerilimi ele alan Barzani, daha sonra, "Türk devletinin tavrı saldırgan. Kimsenin bizi tehdit etmesine izin vermiyoruz" mesajı yolladı.
Rızgari sitesine göre, Barzani'nin danışmanlığını yapan 'Bölge Başkanlığı Divanı'nın açıklaması şöyle: "Cocker-Barzani görüşmesinde Türk devlet yetkililerinin Irak ve özellikle Kürt halkına saldırgan tavırları da gündeme geldi. Başkan, ABD elçisine, Türkiye'yle ilişkilerde sorun istemediklerini, Irak'ın sorunlarının anayasaya göre çözüleceğini ve kimseyi tehdit etmedikleri gibi kendilerine yönelik tehditleri de kabul etmeyeceklerini iletmiştir."
'Türkmen mi var' tepkisi
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de Başbakan Tayyip Erdoğan'a "Irak'ta 5 milyon Türkmen varsa neden bir vekil seçilebildi" dediğini aktardı. Kürd-Sat TV'ye göre, Riyad'daki Arap zirvesinde Başbakan'a "Türkiye'de seçim yılına girildi, bize haksız saldırılar arttı. Diyaloğa hep hazırız." diye yakınan Kürt lideri, şunları söylemiş: "Türkiye'de Irak'ta 5 milyon Türkmen olduğu iddiası var. Öyleyse neden Irak meclisine sadece bir vekil sokabildiler. Ankara'da Tarık Aziz'e 'Türkmenler baskı altında mı' diye sormuşlardı. O da 'Irak'ta Türkmen mi var' demişti. Türkmenler de Kürt, Keldani, Asuriler gibi Irak'ta zulüm görmüş bir halktır. Yerlerine dönmek isteyenlere niye engel olalım?"