ABD Erdoğan'ı dört gözle bekliyor

ABD yönetimi, Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyareti ve Türkiye-ABD ilişkilerini tüm boyutlarıyla ele almayı 'dört gözle beklediğini' duyururken, 'Türkiye'nin ekseni kaydı' tartışmaları için 'Türkiye demokrasisiyle bölge için önemli bir model' övgüsü yaptı

WASHINGTON - Obama yönetimi son zamanlarda Amerikan basınında eksen kayması minvali üzerinden eleştirilen Türkiye’ye toz kondurmadı. ABD Dışişleri, Türkiye’nin demokrasisiyle bölge için önemli bir model olduğu övgüsünü getirirken, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’taki ABD ziyaretinin dört gözle beklendiğini belirtti. 
Dışişleri’ndeki basın toplantısında “Washington’daki İsrail yanlısı bazı sesler Türkiye’ye ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a şiddetli şekilde yükleniyor. Washington Post’ta birkaç gün önce yayımlanan başyazı da bu kategoriye giriyor. ABD-Türkiye ilişkilerine dair görüşünüz aylar öncesiyle hâlâ aynı mı, yoksa Türkiye’nin bölgedeki yeni rolüne karşı çekinceleriniz var mı” sorusu yöneltildi. Sözcü Ian Kelly, Türkiye ile sağlam ve geniş çaplı ilişkilerinin bulunduğunu, Türkiye’nin NATO’nun ‘değerli’ bir üyesi olduğunu anlatıp, “Türkiye’yi, sahip olduğu hayati önemdeki demokratik kurumları bakımından bölge için önemli bir model olarak görüyoruz” dedi. Kelly, Erdoğan’ın Washington ziyaretini dört gözle beklediklerini belirtti: “Bu, Türkiye ile anlaşmazlıklarımızın olmadığı anlamına gelmiyor. Müttefiklerimizin tümüyle anlaşmazlıklarımız oluyor ve bunları hem özel olarak hem de kamuoyu önünde tartışıyoruz. Erdoğan buraya geldiğinde de, ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele almayı dört gözle bekliyoruz.”

Mitchell Türk arabuluculuğuna sıcak
Başkan Obama’nın Ortadoğu temsilcisi George Mitchell da İsrail-Suriye barış görüşmelerinin başlaması için Türkiye’nin arabuluculuğuna sıcak yaklaştı. Gazze operasyonu sonrası Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli bakan olan Benyamin Ben Eliezer’in ‘ilişkilerin normalleşmesi karşılığı Türkiye’nin tekrar arabulucusu olması’ önerisinin ardından, Mitchell şunları söyledi: “İsrail ve Suriye ile yoğun temastayız, görüşmelerin yeniden başlamasını sağlayacak temel yaratmanın peşindeyiz. Bunu hem Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hem de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya aktardım. Ama Suriye doğrudan görüşmelerden önce Türkiye aracılığıyla dolaylı görüşmeleri tamamlamak, İsrail ise önkoşulsuz hemen doğrudan görüşmeler istiyor.” Mitchell, Türkiye’nin olası rolü sorulunca şöyle dedi: “Türk Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri Bakanı ile çok sayıda görüşme yaptım. Hem Türk hem de Suriye ve İsrail yetkililerine, Türkiye’nin aracılığını mekanizmalardan biri olarak memnuniyetle karşıladığımızı söyledim. Ama bu, tarafların vermesi gereken bir karar.” (aa)