ABD fabrikasında iftar krizine çözüm aranıyor

OMAHA- Geçen yıl Ramazan’da Müslüman işçilere iftar molası karşısında diğer işçilerin ‘ayrımcılık’ itirazıyla iş bırakması üzerine iki arada bir derede kalan Amerikalı bir şirket oruç vakti yaklaşırken yine gerildi. Nebraska eyaletinin Grand Island kentinde et paketleme şirketi JBS, Ramazan’ın başlayacağı 22 Ağustos’a dek her iki kesimi memnun edecek formül için müzakere masası kurdu.
2 bin 700 işçi arasından Doğu Afrika kökenli 250 işçi iftar vakti yemek ve akşam namazı imkânı istiyor. Fabrika yönetimi ise geçen yılki krizin tekrarlanmaması için Nebresta Somali Topluluğu ve sendika yönetimiyle işleri aksatmadan orta yolu bulma derdinde. Geçen yıl 500 Müslüman işçiye tanınan iftar ve namaz molasını ayrımcı bulan diğer işçiler iş bırakmıştı. Fabrika iftar uygulamasını kaldırınca bu kez Müslüman işçiler greve çıkmıştı. Fabrika 86 işçiyi kovarak krize son vermişti. Müslüman olmayan 71 işçinin Federal Hizmette Fırsat Eşitliği Komisyonu’na şikayet başvurusu ise beklemede. 

Hispanikler de bayram isteyecek
JBS sözcüsü Chandler Keys bu yıl diyalogla meseleyi çözeceklerini söylerken, Birleşik Gıda ve Ticari İşçiler Sendikası’nın temsilcisi Dan Hoppes, şirketin Müslümanlara namaz ve bayram kutlaması için odalar tahsis edileceği sözü verdiğini aktardı. Ancak iftar için nasıl bir çözüm bulunduğu meçhul. Müslümanlar akşam yemeğini güneşin batışına kaydırılmasını istiyor. Hoppes, Ramazan başlangıcının ay takvimine göre 10 gün öne kayması nedeniyle bu yıl güneşin batışı ile normal akşam yemeği molası arasındaki aralığın daralmasının pazarlığı kolaylaştırdığını kaydetti. Ramazan bayramı düzenlemesi de olursa Hispanikler de 5 Mayıs ‘Cinco de Mayo’ bayramı için tatil isteyebilir. (ap)