ABD Geronimo'yu kahraman olarak tanıdı

ABD Geronimo'yu kahraman olarak tanıdı
ABD Geronimo'yu kahraman olarak tanıdı

Geronimo?nun torunlarının torunları, ABD hükümetine naaşı ve yanına gömülen eşyalarının bulunması için dava açtı. FOTOĞRAF: AFP

ABD Temsilciler Meclisi, Kızılderili direniş savaşçısı Geronimo'nun ölümünün 100. yılında iade-i itibar kararı alıp yiğitliğini övdü

WASHINGTON - ABD ve Meksika’ya karşı 1858’dan 1886’ya kadar savaşıp ABD hükümetini tanımayı reddetmiş son Kızılderili savaşçısı olan efsanevi Apaçi lideri Geronimo için ölümünün 100. yıldönümünde Temsilciler Meclisi ‘iade-i itibar’ kararı çıkardı. Asıl adı ‘Goyathlay’ olup düşmanları tarafından ‘Geronimo’ olarak anılan Apaçi lideri, 1886’dan 1909’da 90 yaşında ölümüne dek esir tutulmuştu. Önceki gün çıkarılan 132 sayılı kararda ‘Geronimo’nun hayatı, olağanüstü yiğitliği, toprakları, halkı ve Apaçi yaşam tarzını savunma azminin onurlandırıldığı’ vurgulandı. 

‘Halkını savundu’
Karar şöyle: “1858’te Apaçilerle savaşı Meksika çıkardı. Apaçi yurdu önce Meksika, sonra ABD tarafından istila edildiğinde ruhani, entelektüel, askeri lider Geronimo halkının savunmasına liderlik etti. ABD ordusu tarafından sevgili yurdundan zorla sürülen halkı boyunduruk altına alındı ve özgür insanların haklarından mahrum bırakıldı. Buna rağmen Geronimo 150’den az sayıda erkek, kadın ve çocukla esaretten kaçıp yıllarca ABD ordusunun dörtte birini oluşturan savaşçı güçlerin yanı sıra binlerce Meksika askeri tarafından yakalanmamayı başardı. ABD’ye teslim olmak zorunda kaldığında ise yurtlarına dönüş vaat edildi, ama çok uzaktaki askeri hapishanelere konuldu. Savaş esiri olarak saygı göreceği vaat edilse de sekiz yıl ağır işe koşuldu. Ölümünden sonra bile sözler tutulmayıp naaşı yurduna değil askeri mezarlığa gömüldü.”
17 Şubat’taki 100. ölüm yıldönümünde torunlarının torunları Geronimo’nun naaşı, birlikte gömüldüğü eşyaları ve ruhunun serbest bırakılması için dava açtı. Bushların da üye olduğu Yale Üniversitesi’nin Kafatası ve Kemikler Kulübü de naaşı mezarlıktan çaldığına dair belgeler bulunduğundan dava kapsamında. (Dış Haberler)