ABD, Goldstone raporundan kaygılı

KUDÜS - İsrail, Gazze operasyonunda savaş suçu işlediğine dair BM’nin 600 sayfalık Goldstone raporuna karşı, Yahudi yerleşimi inşaatlarının durdurulması konusunda zıtlaştığı ABD Başkanı Barack Obama’nın desteğini aldı. Raporun bölgedeki barış görüşmeleri sürecine çelme takmaması gerektiği uyarısında bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, “Eğer insan haklarını korumak için hazırlanan bir rapor tüm bölgenin faydasına olacak bir barış sürecinin yoluna çıkarsa çok acı bir ironi doğar” dedi. Sözcü, Obama yönetiminin  raporun içeriği hakkında da  ‘kaygıları’ olduğunu, bu konuda BM İnsan Hakları Konseyi üyelerine danışılacağını da ekledi. 
İsrail Dışişleri Bakanlığı da BM Güvenlik Konseyi ile BM İnsan Hakları Konseyi’nin Irak ve Afganistan savaşlarına müdahil ülkeleri nezdinde atağa kaldırıp, raporunun bu ülkeleri de tehdit ettiği, dolayısıyla değerlendirirlmek üzere Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ne gelmesinin engellenmesi gerektiği tezini işlemeyi planlıyor.

Britanya sendikaları boykot kararı aldı
Raporun ilk somut sonucu ise Britanya sendikalarının İsrail mallarının boykot edilmesi kararı oldu. 58 sendikanın şemsiye örgütü olan Sendikalar Birliği Kongresi’nde (TUC) alınan karar, Yahudi yerleşimlerinde üretilmiş malların ithalatının yasaklanması, İsrail ile silah ticaretinin sona erdirilmesi çağrısı yapıyor. (Haaretz, afp)