ABD haritasında köy yer almayınca...

Irak'ta sık sık sivil katliamlarla gündeme gelen ABD askerleri, bu kez ülkeye İran'dan silah sokan hücreyi hedef aldıkları iddiasıyla bir köyü vurdu.

BAĞDAT - Irak'ta sık sık sivil katliamlarla gündeme gelen ABD askerleri, bu kez ülkeye İran'dan silah sokan hücreyi hedef aldıkları iddiasıyla bir köyü vurdu. Bağdat'ın 60 km. kuzeyinde Bakuba bölgesindeki El Halis kasabasına bağlı El Ceyzani köyünde dört evin yerle bir edilmesiyle en az 25 kişi öldü. Irak polisi ve yerel yöneticilere göre saldırılarda 40 kişi yaralanırken, enkaz altında kaldığı sanılan sekiz kişinin akıbeti meçhul.
ABD ordusuna göre 'dün sabah saat 02.00 sularında İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'yle bağlantılı 'Özel Gruplar'ın hücreleri vuruldu. Uçaksavara benzeyen silah taşıyan bir direnişçinin fark edilmesiyle operasyon emri verildi. Düşmanca niyetin algılanması üzerine hava desteğiyle çatışmaya girildi. Tahminen 25 suçlu öldü, iki bina yıkıldı.' Açıklamada hedefin İran'dan Bağdat'a silah sevkıyatı yapan 'Özel Gruplar' komutanı olduğu belirtildi. Yerel yöneticiler sivillerin yaşadığı dört evin vurulduğunu söylerken, köylüler de ölenlerden üçünün, yaralananlardan yedisinin çocuk olduğunu aktardı. AFP'nin fotoğrafçısı Necef'e doğru yola çıkan cesetlerle dolu dört kamyon gördüğünü aktardı. Halis Belediye Başkanı Uday Hadran da Amerikalıların bölgede köylülerin Kaide'nin saldırılarından korunmak için yaptığı yapıları da bombaladığını söyledi.
'Sivilleri koruyoruz'
Ancak ABD ordusu sözcüsü Binbaşı Winfield Danielson bir köyün bombalandığını teyit edemeyeceğini söyleyerek, "Benim haritamda orada bir köy yok, bu yüzden orada köy olup olmadığından emin değilim. Bize sivil kayıp haberi ulaşmadı. Koalisyon sivilleri korumak için her türlü önlemi alıyor" dedi. Danielson'a göre hedef alınan komutan da önemli bir direnişçi figürü değildi. (afp, ap)