ABD ile Çin liderleri anlaşamamakta anlaştı

ABD ile Çin liderleri anlaşamamakta anlaştı
ABD ile Çin liderleri anlaşamamakta anlaştı

Obama 1.5 saat gezdiği Pekin?deki Yasak Kent?e hayran kalıp eşi ve iki kızıyla tekrar buraya gelme temennisinde bulundu. FOTOĞRAF: AP

Obama ilk Pekin gezisinde Hu ile birlikte çalışma, eşitlik ve karşılıklı saygı vurgusu yaptı. Ancak ekonomi, özgürlükler, Tibet ve Tayvan konularında ayrılıklar baki

PEKİN - Asya turu kapsamında ilk Çin ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Devlet Başkanı Hu Jintao ile  işbirliği vurgusu yapsa da bir dizi konuda görüş ayrılıkları su yüzüne çıktı.
2.5 saatlik görüşmenin ardından ortak basın toplantısında Obama, İran’ı nükleer programı nedeniyle “Barışçıl olduğunu gösterme fırsatını kullanmazsa sonuçları olacaktır” diye uyarırken, Hu İran’ın uluslararası toplumu tatmin etmesi gerektiği uyarısı eşliğinde müzakereyle çözümü savundu. İki tarafın birbirlerinin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı ilkesini teyit ettiğini belirten Hu, “Eşitlik, karşılıklı saygı ve birbirinin içişlerine karışmama ilkeleri temelinde insan hakları ve din konularındaki anlayışı artırmak ve farklılıkları azaltmak için diyalogu sürdüreceğiz” dese de ABD’yi Çin’in ‘çekirdek çıkarları’na saygı duymaya, Tayvan ve Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama’ya desteği kesmeye davet etti.
Temel insan haklarının evrensel olduğu, tüm etnik grup ve dinlerden insanların yararlanması gerektiğini belirten Obama, Tibet’i Çin’in parçası diye anıp Dalay Lama’yla diyalog önerdi. Ortak bildiride iki ükenin nükleer silahlarını birbirlerine yöneltmeyecekleri belirtildi. CNN anketine göre Amerikalıların yüzde 70’i Çin’i tehdit görüyor.

‘Muhteşem bir yer’
Sarayda Obama’nın onuruna verilen yemekte peynirli tavuk çorbası, Çin usulü biftek, kızarmış hani balığı, siyah pirinç pilavı, kuşkonmaz ve beyaz şarap sunuldu. Ordu orkestrası Michael Jackson’ın ‘We Are the World’, Stevie Wonder’ın ‘I Just Called to Say I Love You’ şarkılarını da çaldı. Obama, deri ceket ve kazağını giyip altı asırlık Yasak Kent’i 1.5 saat gezdi. 24 Çin imparatorunun mekânına hayran kalan Obama, ziyaretçi defterine “Muhteşem yerde mükemmel tur için teşekkür ederim” diye yazıp bir dahaki sefere eşi Michelle ve iki kızıyla geleceğini not etti. Obama’nın önceki gün Şanghay’da üniversite öğrencileriyle söyleşisinde sansürü eleştirmesi ise Çin resmi medyasında sansürlendi! (afp, ap, bbc)