ABD ile İran'ı dostlar alışverişte gördü

ABD, 1979 İslam Devrimi akabinde patlayan Tahran elçiliğindeki 444 günlük rehine krizi sırasında diplomatik ilişkilerini kestiği İran'la 27 yıl sonra ilk kez resmen yüz yüze görüştü.

BAĞDAT - ABD, 1979 İslam Devrimi akabinde patlayan Tahran elçiliğindeki 444 günlük rehine krizi sırasında diplomatik ilişkilerini kestiği İran'la 27 yıl sonra ilk kez resmen yüz yüze görüştü. Konu Irak'ın istikrarı, mekân Bağdat'ta Başbakan Nuri Maliki'nin bürosuydu. Irak'ı işgal eden ABD ile Irak'ta en etkin ülke olan İran'ı Bağdat büyükelçileri Ryan Crocker ile Hasan Kazımi Kumi temsil etti. Maliki'nin açtığı ve Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak Rubai'nin de katıldığı görüşmeye
iki elçi el sıkışarak girdi. Crocker, çıkışta buluşmanın sembolikliğinden öte bir şey elde edememiş gibiydi.
Dört saatlik görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen Crocker, şunları söylediğini aktardı: "İran'ın hem Irak hem de ABD güçleriyle çatışan militanlara silah, para ve eğitim vermeyi kesmesi gerek. Patlayıcı ve cephaneliğin çoğu İran'dan geliyor. İran'ın Irak'taki ilkeleriyle eylemlerinin uyumlu olması gerek." Kumi'nin İran-Irak-ABD üçlü güvenlik komisyonu önerisine, zaten bu toplantının güvenlik komisyonuna tekabül ettiği, ABD'nin ise somut uygulama beklediği yanıtını veren Crocker, "İran heyeti şikâyetlerimizi yanıtlamak yerine işgal ve ABD'nin Irak güçlerini yeterince eğitmemesinden şikâyet etti" dedi.
'İkinci görüşme bir ay içinde yapılacak'
Görüşmede bazı sorunların ele alınmasını 'olumlu bir adım' olarak gördüklerini söyleyen Kazimi ise "İki taraf Irak hükümetini destekleme ve güçlendirme konusunda anlaştı, bu da ikinci olumlu adım" diye konuştu. Irak ordusu ve polisini eğitmeye ve teçhizat sağlamaya hazır olduklarını söylediklerini de aktaran Kazimi, "Gelecek toplantı bir aydan kısa bir zamanda Irak'ta yapılacak" dedi.
Maliki ise şunları söylediğini aktardı: "Irak, yabancı güçlerin farklılıklarını şiddete döktükleri bir arena olmak istemiyor. Yabancı güçlerin ve bölgesel müdahalenin olmadığı özgür bir ülke olmak istiyoruz. Irak, komşularına ABD'nin düzenleyebileceği bir saldırıda atlama tahtası olmayacak." Irak hükümet sözcüsü Ali Dabbah, görüşmede geliştirilebilecek önemli anlaşma noktalarına ulaşıldığını öne sürdü. (afp, ap, Reuters)