ABD ile Karzai seçim kapışmasında

ABD ile Karzai seçim kapışmasında
ABD ile Karzai seçim kapışmasında

Karzai?nin yüzde 54?le seçimi kazandığı açıklandı.

WASHINGTON - Afganistan’da 20 Ağustos’taki başkanlık seçimi sonrası, Devlet Başkanı Hamid Karzai ile ABD’nin ilişkileri geriliyor. Hile ithamlarının ayyuka çıkmasına karşın Seçim Komisyonu’nun Karzai’nin ilk turda zaferini ilan etmesine ilk tepkiyi Paştun liderin iktidara gelmesinden büyük rolü olan ABD verdi. Dışişleri sözcüsü Ian Kelly, Afgan halkı ile uluslararası toplumun seçimi meşru görmesi gerektiğini belirtip “Afgan yetkililerin ciddi suçlamalara açıklık getirmeyi sağlayacak her şeyi yapmalı” dedi. Kelly, ABD’nin halk desteği almış bir liderle çalışabileceğini belirtti. 

‘ABD Karzai’yi istemiyor’
Seçim komisyonu Karzai’nin yüzde 54, en yakın rakibi eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah’ın yüzde 28’ini aldığını duyurmuştu. Ama üyelerinin çoğunu Batılı gözlemcilerin oluşturduğu seçim şikayetleri komisyonunun ‘net ve ikna edici hile kanıtı bulduğu’ itirazıyla terslenmişti. ABD tüm oyların sayılıp hileli olanların geçersiz sayılmasını talep ederken, Abdullah da hile araştırılırken sonuç açıklanmasını, “Bu yaptıkları yasadışı” diye eleştirdi. ABD’den ‘Zafer ilan etme’ uyarısı aldığı söylenen Karzai ise memnuniyetini açıklamakla yetindi. Siyasi analist Vahid Muchda, “Paştunlar, Amerikalıların Karzai’yi istemediği ve zaferini ertelemeye çalıştığı görüşünde” dedi.
Karzai seçilirse 100 gün için Taliban ile barış görüşmelerine başlamayı vaat ederken, önceki gün dört ABD askeri kaybı daha veren Obama yönetimi asker takviyesi planına Kongre desteği almakta zorlanıyor. (Independent, afp)