ABD ile Rusya katiyen anlaşamamakta anlaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı kurma ve AB'nin desteğiyle Kosova'yı bağımsız yapma planına 'Soğuk Savaş' üslubunu aşan tepki göstermesi üzerine...

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı kurma ve AB'nin desteğiyle Kosova'yı bağımsız yapma planına 'Soğuk Savaş' üslubunu aşan tepki göstermesi üzerine, Bush yönetimi en azından görüntüyü kurtarma çabasına girdi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün Moskova'da görüştüğü Putin'le hiçbir meselede anlaşmamakta anlaşırken, sadece tartışmaların tonunun düşürülmesinde uzlaşıldı.
Putin'in Moskova dışındaki konutunda gerçekleşen görüşme sonrası Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Taraflar tartışmalardaki üslubun dizginlenmesinde ve somut konulara yoğunlaşılmasında hemfikir. Müzakereler sürecek" açıklaması yaptı. Lavrov "Rusya füze kalkanına karşı olan tavrını yineledi. Kosova konusunda da herkesin kabul edeceği bir çözüm bulunması konusunda uzlaşıldı" derken, Rice da Rusya'nın tehditleri karşısında geri adım atmayacaklarını vurguladı.
Füze kalkanı konusunda "Kimse ABD'nin güvenliğiyle ilgili bir konunun veto edilmesine izin vereceğini sanmasın. ABD'nin kendisini korumak için teknolojiyi kullanması gerekli. Biz de bunu yapacağız" çıkışını yapan Rice, Ekho Moskvy Radyosu'nun 'Kosova tekrar Sırbistan'ın bir parçası olabilir mi' sorusuna da "Bu imkânsız" yanıtını verdi.
Putin'i kızdıran örgüte veto
Bush ile Putin'in gelecek ay Berlin'deki G-8 zirvesindeki karşılaşmaları öncesi ortak noktalar bulma arayışındaki Rice, Rus liderle iç politika konularını geniş şekilde ele aldıklarını, İran, Kuzey Kore ve Ortadoğu'daki uluslararası krizlerin çözümü için işbirliğinin önemini vurguladıklarını aktardı. Rice Putin'le buluşması öncesinde Rusya'da önde gelen beş sivil toplum örgütünün temsilcileriyle ABD elçiliğinde görüştü. Putin'in 26 Nisan'daki son ulusa seslenişinde 'demokrasi adına Rusya'nın içişlerine müdahale edildiği' uyarısını dikkate alan Rice, özellikle Çeçenya konusunda Kremlin'in canını sıkan Memorial gibi insan hakları örgütlerini dışladı. Katılımcılara göre Rice, Soğuk Savaş söylemini istemediğini ve Rusya'nın içişlerine karışma niyeti olmadığını vurguladı.
Steinmeier'le de görüştü
Cuma günü Samara'daki AB-Rusya zirvesi öncesi ani bir kararla soluğu Moskova'da alan Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'le Putin'in görüşmesinden de Kosova anlaşmazlığı sızdı. Doğu Avrupa'daki yeni AB üyeleri Rusya arasında kabaran sorunların da ele alındığı görüşmede Rus lider "Tanrıya şükür aramızda anlaşmazlıklar yok. Sorunları nasıl ele alacağımıza dair görüş ayrılıkları var. Taraflar da bunu çözmek istiyor", Alman bakan da "Hâlâ çözülmemiş birçok sorun var" dedi. (afp, ap, aa)