ABD ile Rusya'nın nükleer silahları tetikte

İran'ın nükleer programının silah üretmeye dönük olduğu iddiasıyla Tahran'ın üzerine giden Bush yönetimi, nükleer silahlarının tetikte olmadığını söyleyerek BM'yi yanıltmakla suçlanıyor.

NEW YORK - İran'ın nükleer programının silah üretmeye dönük olduğu iddiasıyla Tahran'ın üzerine giden Bush yönetimi, nükleer silahlarının tetikte olmadığını söyleyerek BM'yi yanıltmakla suçlanıyor. Nükleer silahları azaltmayı amaçlayan 1970 tarihli Nükleer Yayılmayı Önleme Anlaşması'na (NPT) taraf olan ülkelere 'Nükleer silahları fırlatmaya hazır pozisyonundan çıkarın' diyen bir tasarının 7-13 Kasım'da BM Genel Kurulu'nda görüşülmesi öncesi ABD'nin tavrı tartışma yarattı.
'Birkaç dakikada fırlatılabilirler'
BM Silahsızlanma Konferansı'ndaki ABD temsilcisi Christina Rocca, ekimdeki bir toplantıda, "ABD nükleer güçleri tetikte değil, asla da olmadı" bilgisini verdi. Rocca, Rusya ile silahsızlanma anlaşmaları çerçevesinde 3 bin taktik savaş başlığı ve 1000 stratejik füze ve bombayı söktüklerini söyleyip, "NPT tam silahsızlanma öngörmüyor" savunusu. Amerikan Bilim Adamları Federasyonu'nun nükleer enformasyon direktörü Hans Kristensen ise Rocca'ya "Tamamen yanlış. Alarm durumunda güçler var. Birkaç dakikada fırlatılabilecek durumdalar" diyerek karşı çıktı. Dünya Güvenlik Enstitüsü Başkanı Bruce Blair de, ABD ve Rusya'nın stoklarındaki stratejik silahların üçte birini fırlatmaya hazır tuttuklarını belirterek, "Silahların tetikte olduğunun inkârının uzun bir geçmişi var, bunların bazısı bilgisizliğe, bazısı yükümlülükten kaçmaya, bazısı da düpedüz yalana dayalı" dedi.
BM'deki bağlayıcı olmayan tasarıda 'operasyona hazırlık seviyesinin düşürülmesi' çağrısı yapılarak 'Nükleer silah sistemlerinin yüksek hazır ol seviyesi, bu silahların kullanılma riskini artırıyor, kasıtsız ya da kazayla kullanmak dahil' deniliyor. (The Washington Post)