ABD ile Suriye anlaşma yolunda

Bazı Arap ve uluslararası diplomatik çevrelerde Suriye, Fransa , Britanya ve ABD arasında bir anlaşma yapılacağına ilişkin haberler dolaşıyor.
Haber: UREYB RENTAVİ / Arşivi

Bazı Arap ve uluslararası diplomatik çevrelerde Suriye, Fransa , Britanya ve ABD arasında bir anlaşma yapılacağına ilişkin haberler dolaşıyor. Suudi Arabistan ve Mısır'ın başını çektiği Arap diplomatik çabalar ise bu anlamayı mümkün kılmış. Suudi Arabistan ve Mısır'daki diplomatik kaynaklara göre tamamlanma aşamasında olan bu anlaşma şu konuları kapsıyor:

 • Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastı konusunda Suriye'deki siyasi rejim değil sadece güvenlik sistemi içindeki bazı unsurlar suçlanacak, böylelikle rejim varlığını sürdürecek ve değişim, izolasyon ve abluka tehditleri ortadan kalkacak.
  Barış için çalışacak
 • Buna karşılık Suriye rejimi Irak sınırında kontrolü sağlamak için yüzde 100 çaba harcamayı üstlenecek. Diplomatik çevreler bu bağlamda Şam'ın Washington'la Irak'taki Amerikan güçlerinin 'teröristlerin /direnişçilerin' izini sürmek için 20 km. Suriye topraklarına geçmesine izin veren bir anlaşmaya vardığını ifade ediyor. Bu kaynaklar anlaşmaya kanıt olarak son birkaç gündür Iraklı yetkililerin sınır kontrolünde Suriye'nin işbirliği düzeyinin iyileşmesini öven açıklamalarını gösteriyor.
 • Yine anlaşmaya göre uluslararası toplum Şam'a, Lübnanın bir tehdit unsuru olmayacağının güvencesini verecek, Suriye de Lübnan'ı tamamen terk edecek.
 • Suriye, Filistinliler ile İsrailliler arasındaki barış girişimini desteleyecek, barış girişimlerini Şam'daki Filistin muhalif gruplarını kışkırtarak provoke etmeyecek.
  Göstergeler ortada
  Anlaşma taslağı henüz tamamlanmış değil. Fakat imzalanması da uzak bir ihtimal değil. suikastla ilgili olarak soruşturulması istenen altı kişilik listede Asad Şevket de yer alıyordu. Ancak liste sebebini bilmediğimiz şekilde beş kişiye düşürüldü. Peki Şevket neden çantasında Suriye yönetiminin teklifini de taşıyarak krizin zirvesinde Paris'e gitti. Anlaşma gerçekten de uzak ihtimal değil. Özellikle de Irak'ta kıvranan Washington'ın krizin çözümünü Irak'ın komşuların-da aradığı bir sırada bu anlaşma her an imzalanabilir.
  Şayet bu bilgiler doğruysa ABD, özellikle de güvenlik işbirliği ve istikrarın korunması alanında eski klasik oyununun kurallarını oynamaya tekrar dönmüş demektir. (Ürdün gazetesi Düstur, 8 Aralık 2005)