ABD Irak'ta 190 bin silah kaybetmiş

Bush yönetimi, İran'ı Şii milisleri silahlandırmakla suçlayıp Suudi Arabistan'ı Sünnilere silah vermeyi kesmesi için uyarırken, 2004 ile 2005'te Irak güvenlik güçlerine dağıttığı 190 bin silahın akıbetinin hesabını veremiyor.

BAĞDAT - Bush yönetimi, İran'ı Şii milisleri silahlandırmakla suçlayıp Suudi Arabistan'ı Sünnilere silah vermeyi kesmesi için uyarırken, 2004 ile 2005'te Irak güvenlik güçlerine dağıttığı 190 bin silahın akıbetinin hesabını veremiyor. Hükümete bağlı Amerikan sayıştayının raporunda "Ordu, Irak güçlerine verildiği bildirilen 110 bin AK-47 makineli tüfek (Kalaşnikof), 80 bin tabanca, 135 bin koruma ekipmanı ve 115 bin kaskın akıbetinin ne olduğunu söyleyemiyor" denildi.
Resmi rapor, tam da Türkiye'nin Amerikan menşeli silahların PKK'lıların üzerinde çıkmasına tepkisini verdiği sırada yayımlandı. Buna göre, Haziran 2004-Eylül 2005 arasında 190 bin silah ve teçhizat ortadan kaybolurken, ABD ordusu bunların Iraklılara verilme tarihleri, teçhizatların sayısı ve alan Irak birliklerinin hangileri olduğuna dair düzenli kayıt tutmadı. Ordunun 2006'dan beri bu konuda özenini artırmasına karşın 2007 defterlerinde hâlâ aynı sorunların sürdüğü aktarıldı.
'Düzeltmeye çalışıyoruz'
Bunun üzerine ABD ordu sözcüsü Tuğgeneral Kevin Bergner, "Irak hükümeti ve güvenlik göçleriyle birlikte silahların güvenilirliği ve akıbetlerinin hesabının verilmesi konusunu düzeltmek için çok çalışıyoruz" açıklaması yapmak zorunda kaldı. ABD, Mart 2003'teki işgalden beri Irak güçlerine 19.2 milyar dolar harcarken, bunun 2.8 milyar doları Irak askerlerinin silah ve cephanelik donanımına gitmişti.
Kongre'de çoğunluğu ele geçiren Demokratlar ve kendi Cumhuriyetçi Parti saflarından bazı isimlerin de Irak politikalarını kıyasıya eleştirip çekilme talep ettiği sırada bir de böyle bir rapor yayımlanması, ABD Başkanı George W. Bush'u iyice zorda bıraktı. Bush, Kongre'nin Irak hükümetine verdiği ödevler listesinin yerine getirilmesiyle ilgili raporunda, Irak güçlerinin tek başına operasyon yapmada ilerleme kaydedemediği ve Irak hükümetinin milisleri silahlandırmada gönülsüz davrandığını itiraf etmişti. Irak'ta kol gezen ve çoğunluğu Şii olan milis güçleri, sızdıkları Irak ordusu ve polisine de hükmediyor. Bu manzara karşısında ABD ordusu çareyi Kaide'ye karşı Sünni direnişçileri silahlandırıp cepheye sürmekte arıyor.