ABD, Irak'ta yalnız kalıyor

İngilizler de yolcu

ABD Başkanı Bush asker takviyesine hazırlanırken, müttefikleri Irak'tan kaçıyor. Britanya Başbakanı Blair 7 bin 200 askerinin büyük kısmını, Danimarka Başbakanı Rasmussen 470 askerinin hepsini çekecek.

LONDRA - ABD Başkanı George W. Bush'un 138 bin askerine 21 bin 500'lük takviye gönderip ek bütçe talep ettiği Irak'tan müttefikleri kaçıyor. Dün Britanya Başbakanı Tony Blair 7 bin 200 askerinin büyük kısmını, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen 470 askerinin tamamını çekeceğini açıkladı. Irak'a tepki olarak Amerikalıların Kongre çoğunluğunu verdikleri Demokratlar, Bush'a aynı yolu tutması için bastırıyor.
Blair, önceki gece Bush'u telefonda bilgilendirmesinin ardından dün Avam Kamarası'na yuvarlak bir takvim sundu: 'Gelecek aylarda 1600 asker çekmek, yaz sonunda Basra Sarayı Iraklılara devredilince asker sayısını 5 binin altına indirmek. Kalanların çoğunu Irak güçlerine eğitim-destek ve İran'la sınırı koruma rolüyle hava üssüne konuşlandırmak. Bu rolün artmasına oranla asker sayısını azaltmak.' Blair, "Basra'da durum Bağdat'takinden çok farklı" derken, istenirse 2008'de Irak'ta kalacaklarını da ekledi. Blair nihai tarih vermezken, Britanya basınının beklentisi askerlerin yıl sonunda yarısının, 2008 sonunda tamamının çekilmesi. Savunma Bakanı Des Browne de azaltma işleminin nisan mayıs gibi başlayabileceğini söyledi.
'Basra, Bağdat'tan iyi'
Beyaz Saray ise, Irak'ta kendisinden sonra en çok askeri olan müttefikinin çekilmesini başarı olarak sundu. Sözcü Gordon Johndroe, "Britanya, Irak'ın güneyinde zinde bir güç tutmaya devam ederken, Basra'daki şartların yeterince iyileşmesiyle Iraklılara daha fazla yetki devredilmesinden memnunuz. Bunu başarı olarak görüyoruz. ABD, Irak'a yetki devredip asker azaltma hedefini paylaşıyor" dedi.
Rasmussen de, Basra'daki Danimarka askerlerini ağustosa dek çekeceklerini, yerine 10 sivil danışman, dört keşif helikopteri ve 55 havacıdan oluşan birliği göndereceklerini duyurdu. Mart 2003'te başlayan işgalde istatistiklere göre 3 bin 141 ABD, 132 Britanya, altı Danimarka askeri öldü. Başta 40 bin askerle işgaline ortak olduğu Irak'taki fiyasko yüzünden eylülde başbakanlığı devredeceğini vaat eden Blair, koltuktaki son aylarını Irak gölgesinden uzakta geçirmek istiyor. Anketlere göre yüzde 40-42 oranında oy toplayacak olan Muhafazakâr Parti, Blair'in İşçi Partisi'ne 9-13 puanlık fark atacak.
'Bush, Blair'i izlesin'
ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Joseph Biden, "Bush, iç savaşın ortasına daha fazla asker göndermek yerine, Blair örneğini izleyip askerlerimizi çekmeye başlamalı" çıkışını yaptı. Diğer Demokratlar da aynı telden çalarken, gazileri temsil eden savaş karşıtı örgüt VoteVets.org, "Blair Bush'un başarısız Irak stratejisindeki tek gerçek müttefikiydi. Artık o bile Başkan'ı terk etti" dedi.
Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Japonya'dan yanıtı ise, Irak savaşının gerekçesi kadar gerçeklerden uzaktı: "Amerikan halkı çekilme politikasını desteklemiyor. Onurla geri dönmek istiyoruz." Cheney'nin sonraki durağı Avustralya, 1400 askerini çekmeyeceği garantisi verdi. (Dış Haberler)