ABD-İran gerilimi yükseliyor

Bush yönetiminin İran'ın en önemli askeri gücü Devrim Muhafızları'nı terör listesine alacağını duyurması, beklendiği gibi bölgede tansiyonu anında yükseltti.

TAHRAN/WASHINGTON - Bush yönetiminin İran'ın en önemli askeri gücü Devrim Muhafızları'nı terör listesine alacağını duyurması, beklendiği gibi bölgede tansiyonu anında yükseltti. Körfez'deki Amerikan müttefikleri, Tahran'a baskının kendilerini de saracak büyük bir yangın çıkaracağı korkusuna kapılırken, İran yönetiminin farklı kademeleri 'propaganda', 'Devrim Muhafızları Ortadoğu'nun en büyük askeri gücü' ve 'Düşman terörist diyorsa onur duyarız' şeklinde tepki verdi. İran Dışişleri "Bu, İran'a karşı propaganda ve psikolojik savaşın bir parçası. Profesyonel olarak hiçbir değeri yok" açıklamasını yaptı.
'Körfez ve Umman Denizi menzilde'
Devrim Muhafızları Komutanı Yahya Rahim Safavi "Devrim Muhafızları Ortadoğu'nun en büyük askeri savunma gücü. Ülkemizi ve çıkarlarımızı korumaya hazırız" çıkışını yaptı. Safavi, bugün kutlanacak Devrim Muhafızları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ABD'nin üç savaş gemisinin bulunduğu Basra Körfezi'ndeki bütün gemilerin İran füzelerinin menzilinde olduğunu belirterek şunları söyledi: "ABD'nin Irak ve Afganistan'ı işgalinden sonra askeri stratejimizi değiştirdik. Bölge dışı güçlere karşı da Devrim Muhafızları'nı hazırladık. Şu anda çok gelişmiş balistik füzeler ve 2 bin km. menzilli güdümlü füzelere sahibiz. Karadan havaya TOR M-1 füzelerimiz var. Basra Körfezi ve Umman Denizi'ni bütünüyle kontrol altına almak için kıyıdan denize atılan füzelere sahibiz. Şu anda elimizde binlerce hızlı bot var. Bu, bizim için de, Körfez'i korumak için de çok büyük bir savunma silahı."
Devrim Muhafızları'nın Fars eyaleti komutanı Golam Hüseyn Pevar ise "Düşman bize terörist diyorsa büyük onur duyarız. Bu, düşmanın öfkesini gösterir. Ama o kadar cahiler ki, devrimimizin İmam Hüseyin'in devrimiyle bağlantılı olduğu gerçeğini bilmiyorlar" diye alay etti.
125 bin askeri olan Devrim Muhafızları, savunma sanayiini tekelinde tutmanın ötesinde devasa bir holding gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor. 2006'da Muhafızlar, 2 milyar dolarlık doğalgaz sahalarını geliştirme ihalesini, 1.3 milyar dolarlık Pakistan boru hattı ihalesini kazanmıştı.
'Olağanüstü kriz korkusu'
AB Devrim Muhafızları'nı 'terör örgütleri listesine' almayı planlamadığını açıklarken, Washington Post gazetesi, ABD'nin müttefiklerinin Bush yönetiminin İran'la gerginliği tek taraflı artırmasından çok endişeli olduklarını yazdı. Gazeteye göre Avrupa ve Arap hükümetleri Bush yönetiminin son adımları nedeniyle alarma geçerken önde gelen bir Arap elçi, "Bölgeye kriz yayılırsa gerçek bir felaket olur. Tek başına herhangi bir ülkenin baş edebileceğinden daha büyük bir olağanüstü krize kaydığımız korkusu var" dedi. Avrupalı diplomatlar, ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack'un "Çok sayıda farklı savaş alanında İran'la yüzleşiyoruz" sözlerindeki 'savaş alanları' ifadesinin alarm nedeni olduğunu söyledi. Amerikalı uzmanlar ise, bu adımın İran'la diplomatik çözüm şansını azaltacağı ve Irak'ta istikrarı sağlama çabalarını çıkmaza sokacağı uyarısı yaptı. Ulusal İranlı Amerikan Konseyi'nden Trita Parsi, "Bu adımlar İran'da demokrasiyi yeşertme ve Irak'ta istikrarı sağlama çabalarına darbe olur" derken, Stanford Üniversitesi'nden Michael McFaul İran'a sopa yerine daha fazla havuç önerdi: "Rejim değişikliği istiyorsan en iyi yol insan hakları ve devlet teröründen Amerikan yaptırımların kaldırılması ve elçiliğin açılmasına kadar her alanda yoğun müzakere yapmak. Siyasi olarak bu adım rejimin altını oymaz, aksine güçlendirir." (Dış Haberler)