ABD İran'a yaptırım için Ankara'ya bastırıyor

ABD Başkanı George W. Bush ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin İran'a yeni BM yaptırımı çıkarma atağına kalktığı sırada, Washington'ın Ankara'ya yönelik uyarılarının ardı arkası kesilmiyor.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin İran'a yeni BM yaptırımı çıkarma atağına kalktığı sırada, Washington'ın Ankara'ya yönelik uyarılarının ardı arkası kesilmiyor. ABD Dışişleri'nin üç numarası Nicolas Burns'un Ankara ziyaretinde İran'a karşı işbirliği istemesinin ardından, ABD Dışişleri Sözcüsü Tom Casey de aralarında Türkiye'nin de bulunduğu müttefiklerin İran'ın enerji sektörlerine yeni yatırım yapmamaları talebini yineledi.
Casey, Türkiye'nin İran'la vardığı doğalgaz anlaşmasına dair bir soruyu şöyle yanıtladı: "Türkiye dahil ortaklarımızdan, BM kararlarına uyması yönünde Tahran'ı iknaya çalışmalarını bekliyoruz. Diplomasinin etkili olabilmesi için tüm ülkeler bu çabayı desteklemeli, bunda Türkiye istisna değil. Türkiye İran'la doğalgaz ön anlaşması imzaladı, ama bu nihai anlaşmaya dönüşmediğinden önemli bir yeni yatırımdan bahsedilemez."
Sarkozy ise Fransız televizyonundan şöyle konuştu: "İran atom bombası ele etmeye çalışıyor. Bu kabul edilemez. İran'ı nasıl vazgeçiririz? Varolanlar yetmiyorsa, daha güçlü yaptırımlar istiyorum."
"İran savaşına hazırlıklı olmalıyız" demesinin ardından ABD'yi ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ise, İran savaşı karşıtlarının protestosuyla karşılaştı. Kouchner, kendisine 'ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra, Fransa'nın yalnız kaldığını' söyleyen CNN muhabirine gülerek, "Uluslararası alanda yalnız kalan sizdiniz. Biz Fransızlar yalnız kalmadık, hem de hiç" dedi. (aa, afp)