ABD İran'la flörte devam edecek

İran Batı'nın uranyum zenginleştirme teklifine kendi koşullarıyla 'evet' derken, ABD yönetimi sürece şans tanıyor. Clinton, yaptırımlara yönelmeden müzakereleri sonuna kadar götüreceklerini söyledi. Netanyahu da İran'la işbirliğini 'alkışladı!'

WASHINGTON - İran’ın BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya (5+1) adına Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) getirdiği uranyum zenginleştirme anlaşmasına kendi ticari koşullarına uygun değişiklikler yapılması kaydıyla verdiği onay şimdilik ortamı yatıştırdı. Amerikan basını UAEK’nun isteği gibi 1500 kilo uranyumun 1200 kilosunun zenginleştirme için yurtdışına gönderilmesi yerine 300 kiloluk partiler halinde çalışmayı tercih eden Tahran’ın pazarlık masasındaki duruşunu ‘anlaşmanın reddine’ yorsa da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, taze yaptırımlara yönelmeden Tahran’la nükleer görüşmelerin devam edeceklerini açıkladı. CNN’nin İran’la müzakerelere son vreme zamanı gelip gelmediği sorusu üzerine Clinton “UAEK ile, Fransa ve Rusya ile birlikte çalışıyoruz. Ve sürecin tamamlanmasını izin vereceğim” yanıtını verdi. ABD’li bakan, İran’ın önerisini anlamaya ve yanıtlarının nihai olup olmadığını saptamaya çalıştıklarını belirtti.
İran’la pazarlığa hep olumsuz bakmış İsrail’den de ilginç açıklama geldi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD’nin Ortadoğu özel elçisi George Mitchell’ı kabulünde anlaşmayı ‘olumlu yönde ilk adım’ olarak niteledi. 0Netanyahu, “Bu vesileyle (ABD Başkanı Barack) Obama’nın İran’ın askeri nükleer kapasiteye erişmesini durdurma çabalarını takdir ettiğimi belirtmek istiyorum. Başkanın Cenevre’de ortaya koyduğu ‘İran’ın zenginleştirilmiş uranyumunun bir kısmının dışarı çıkarılması önerisi’ ilk olumlu adımdır” ifadelerini kullandı. (ap, afp)