ABD İranlı nükleer bilimciyi kaçırdığı iddiasını yalanlamadı

TAHRAN - İran’ın ABD ve müttefiki Suudi Arabistanile yaşadığı krizlere bu kez İranlı nükleer fizikçi Şahram Amiri’nin umre sırasında Suudilerce kaçırılıp Amerikalılara teslim edildiği iddiası eklendi. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki’nin Amiri’nin haziranda Medine’de ABD tarafından kaçırıldığını öne sürmesinin ardından, Meclis Başkanı Ali Laricani ABD ve Suudi Arabistan’ı sorumlu tutup “ABD terörist gibi davranıyor” diye çıkıştı. Washington’ın ‘Suçlamadan haberdarız’ diyerek inkar yoluna gitmemesi dikkat çekti. Riyad ise suçlamaları reddetti. 

‘Terörist Amerika, komplocu Suudiler’
Eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Askeri’nin 2007’de İstanbul’da kaybolmasının sırrı çözülememişken, bu kez İran Atom Enerjisi Kurumu’na bağlı olarak Tahran’daki Malik Eşter Üniversitesi’nde radyoaktif izotop uzmanı olarak çalışan Amiri’nin umreye gittikten üç gün sonra kayıplara karışması gündeme damgasını vurdu.  Dün Laricani  “Amerikalılar bu tür şeyleri geçmişte de yaptı, fakat asla terörist davranışlarının sorumluluğunu üstlenmedi. Bunu Amerikalıların yaptığı ve Suudi komplocuların organize ettiği açık. Bu tür eylemler onların itibarına zarar veriyor” suçlamasını yöneltti. Önceki gün Muttaki Amerikan hükümetinden Amiri’nin iadesini isteyip Suudi Arabistan’ı da sorumlu tuttuklarını belirtmişti. Dışişleri Sözcüsü Ramin Mehmanperest de Riyad’ın Amiri’yi ABD’ye teslim ettiğini öne sürmüştü.
Dün Suudi Dışişleri sözcüsü Usama Nugal,“Tahran’ın beyanı ve suçlamalarıyla afalladım. Amiri’nin kaybolduğunun bildirilmesinin ardından Suudi makamları Medine’nin yanısıra Mekke bölgesindeki bütün hastane, otel ve merkezlerde araştırma yürüttü, ama bulamadı” dedi. ABD Dışişleri sözcüsü Philip Crowley ise, yorum yapmayı reddedip “İran’ın iddialarının farkındayız. Bu konuda bilgim yok, daha fazla bir şey söyleyemeyeceğim” demekle yetindi.
BBC ve Haaretz, Amiri’nin başka bir ülkeye sığınmış olabileceği iddiasını ortaya attı. Askeri’nin de Batılı istihbaratçılarca kaçırılıp nükleer programla ilgili sorgulandığı, hatta İsrail’de tutulduğu öne sürülmüştü. İran’ın yarı resmi haber ajansı Mehr, 10 kayıp İranlının daha ABD’nin elinde olduğunu iddia etti. (Dış Haberler)