ABD kalkana destek peşinde

İran'a karşı BM ve NATO'da cephe oluşturmak isteyen ABD, İran'ın füzelerini gerekçe göstererek Avrupa ve Asya'da kurmaya çalıştığı hava savunma sistemine Türkiye'yi de katmak istiyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İran'a karşı BM ve NATO'da cephe oluşturmak isteyen ABD, İran'ın füzelerini gerekçe göstererek Avrupa ve Asya'da kurmaya çalıştığı hava savunma sistemine Türkiye'yi de katmak istiyor. Kısaca 'füze kalkanı' denilen ve Reagan döneminin projesine atıfla 'Yıldız Savaşları'nın oğlu' diye de anılan sistem, bugüne dek sadece Polonya ve Çek hükümetlerinin desteğini almış ve Moskova'nın "Yanıtımız çok fena olur" tepkisini çekmişti. Dün ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Victoria Nuland, Ankara'ya gelerek, 'Türkiye'nin de tehdidi altında olduğu İran füzelerine karşı tüm müttefiklerin ortak hareket etmesi' tezini işledi.
Dışişleri ve Genelkurmay'la görüşen Nuland, bir grup gazeteciyle mülakatında 'Türkiye'yle ikili füze savunma konusunu görüştüklerini' söyleyerek şu mesajları verdi:
'Türkiye'yle çalışıyoruz'

  • ABD olarak Britanya, Danimarka, Çekya ve Polonya ile birlikte, müttefiklerimizi koruyacak bir sistem üzerinde çalışıyoruz.
  • Tehdit salt gelecekle ilgili değil. Bugün de, Türkiye gibi bazı ülkeler kısa ve orta menzilli füze tehdidiyle karşı karşıya. Tehdinin ciddi boyutlarına Türkiye ile beraber diğer ülkeleri iknaya çalışıyoruz.
  • İran henüz nükleer silaha ulaşmadı. NATO'daki yapılan tüm çalışmalar bu olasılık göz önünde tutularak sürdürülüyor.
  • Füze savunma sistemini Kafkasya'ya genişletmeyi şu an düşünmüyoruz. İleride belki adımlar atabiliriz. Türkiye'yle ise ikili füze savunma konusunu görüşüyoruz.
    Ama Dışişleri yetkilileri, Türkiye'nin tehdit yaratacak nükleer faaliyetlere karşı olduğuna dikkat çekip teklife temkinli yaklaştı. ABD Büyükelçisi Ross Wilson, İran'a karşı İncirlik'i kullanacakları haberini yalanlarken, Türkiye'nin Patriot ve S-400 füzelerini almasını cesaretlendiklerini belirtti.
    'Rusya için kolay hedef'
    Rusya'dan kalkana yeni bir tehdit geldi. Stratejik Bombardıman Uçakları Kuvvetlerinden sorumlu General Igor Hvarov, Avrupa'ya kurulması planlanan kalkanı 'kolay hedef' olarak niteleyerek, çabucak etkisiz hale getirebileceklerini söyledi.