ABD kentlerden çekildi Irak bayram yeri

ABD kentlerden çekildi Irak bayram yeri
ABD kentlerden çekildi Irak bayram yeri

ABDordusunun Irak kent ve kasabalarından çekilmesiyle Iraklılar bayram yaptı. Bağdat?ta düzenlenen dev partide siviller de askerler de çalıp eğlendi. FOTOĞRAF: AP

ABD ordusu ilk kez dün kent ve kasabalarda kontrolü Irak güvenlik güçlerine devretti. Bağdat'ta ünlü şarkıcıların katıldığı dev parti verildi. Milli bayram ilan eden Maliki, 'Güvenliği sağlayamayacağımızı söylemek hakaret' dedi

BAĞDAT - ABD güçleri Mart 2003’te işgal ettikleri Irak’ta ilk kez şehirlerden çekilirken, Iraklılar bayram yaptı. ABD ile Irak arasındaki güçlerin statüsü anlaşmasının (SOFA) ilk evresi ABD askerlerinin dün kent, kasaba ve köylerden çekilmesiyle tamamlanırken, güvenlik sorumluluğu Irak ordusu ve polisine geçti. ABD Başkanı Barack Obama muharip güçlerin Ağustos 2010’da çekileceğini vaat ederken ve SOFA tüm ABD güçlerinin Irak’ın tamamından 31 Aralık 2011’de çekilmesini öngörürken, bunların gerçekleşebilmesi ilk evrenin başarısına bağlı. Bu ay 250’den fazla can alan bombalamaların ardından önceki gece başkent Bağdat’ta dört ABD askerinin öldürülmesi, çekilmenin şiddeti tırmandıracağını düşünenlerin kaygısını körükledi.
Ama Iraklılar bunları dert etmiyor. Şii Başbakan Nuri Maliki dünü milli bayram ilan etti. Devlet televizyonu geriye sayıma geçip pazartesiyi salıya bağlayan geceyarısı sıfırı gösterirken, gökyüzü havaifişeklerle aydınlandı. Bağdat’ta on binlerce kişinin katıldığı dev parti verildi. Yurtdışında yaşayan Salah Hasan, Kasım Sultan ve Abed Felek gibi ünlü şarkıcılar ülkelerine dönüp bu partide sahne alarak yurtseverlik şarkıları söyledi. Partinin merkezini oluşturan Zavra Park’a üç güvenlik taramasından sonra girmek bile coşkuyu azaltmadı. Polis halkla birlikte çalıp oynadı. Şii Salim Muhammed “Bu ülkemizi geri aldığımız gün” diye bağırırken, Valid Bahadili “Şii, Sünni, Kürt... Hepimiz mutluyuz. Amerikalılar bize çok zarar verdi ve bizi çok aşağıladı” dedi. 

İntihar saldırısı gölge düşürdü: 32 ölü
Maliki Irak’ın 650 bin asker ve 100 bin polisinin güvenliği sağlayacağından emin konuşurken, aksini düşünmenin Iraklılara hakaret olacağını söyledi. Devlet Başkanı Celal Talabani TV mesajında ABD güçlerine teşekkür etti. ABD Merkez Karargahı Komutanı David Petraeus pek çok sorun çıkacak olsa da Irak güçlerine güvendiklerini dile getirirken, Bağdat Büyükelçisi Chris Hill, ‘mezhep sorunlarını artık Iraklıların kendilerinin çözmesi gerektiğini’ belirtti.
Dün bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 27 kişinin öldüğü 100’ünün de yaralandığı Kerkük ise diken üstünde. Arap ve Türkmenler, Kürt partilere bağlı olup bazı semtlere hakim olan 8 bin kişilik ‘asayiş gücü’nün, ABD’nin çekilmesiyle tüm kenti ele geçireceğinden kaygılı. Arap Bloğu Başkanı Halil Cuburi, güvenlik güçlerinde Kürt egemenliğinin bitmesini, Türkmen danışman Türkan Şükür Eyüp ordudan ek asker istedi. Kürt danışman Ahmed Askeri polis gücünün dengeli olduğu ve güvenliği sağlayacağını savundu.  Irak’ta bulunan 131 bin ABD askerinin büyük kısmı üslere konuşlanacak, 50 bini de kentlerde Irak güçlerini eğitecek. Irak hükümeti isterse kentlere geri dönebilecek. Ancak operasyon için Iraklıların izni gerekecek. (afp, ap)