ABD Kongresi'nde tokmak kadının elinde

ABD'de 7 Kasım seçimlerinde 12 yıl sonra Demokratların eline geçen Kongre dün ilklerle siftah yaptı. Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı Nancy Pelosi çoşkulu açılış konuşmasıyla ülkenin yönünü...

WASHINGTON - ABD'de 7 Kasım seçimlerinde 12 yıl sonra Demokratların eline geçen Kongre dün ilklerle siftah yaptı. Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı Nancy Pelosi çoşkulu açılış konuşmasıyla ülkenin yönünü değiştirmekten bahsederken, ilk Müslüman vekil Keith Ellison, Kuran üzerine yemin etti. Üçüncü ilk ise iki Budist'in meclise girmesiydi. Ayrıca kadınlar 86 vekille tarihin en yüksek temsil çıtasını yakalamış oldu.
Kongre, dün 110'uncu görev dönemini yeni üyelerin yemin töreniyle açarken Temsilciler Meclisi başkanlığına 202'ye karşı 233 oyla seçilen Pelosi coştu: "Bu, Kongre ve kadınlar için tarihi bir an. 200 yıldır beklediğimiz an. Bugün kızlarımız ve kız torunlarımızla birlikte mermer tavanı çatlatıyoruz, gökyüzünde artık sınır tanımıyoruz. Bugün ülkenin yönünü değiştiriyoruz."
Alkışlara boğulan hatta Cumhuriyetçilerden 'Amerikan tarihinin dönüm noktası' sözleriyle övgü alan Pelosi, "Bu tokmağı partizanlık değil ortaklık ruhuyla kabul ediyorum. Bir tarih yazıyoruz, haydi Amerikan halkını ileriye götürelim" dedi. Pelosi, Capitol Hill'deki yolsuzluğa atfen "Evi temizlemek için bir kadın gerek" dedi.
Jefferson'ın tarihi Kuran'ı üzerine yemin
Meclisin ilk Müslüman üyesi Minnesota vekili Keith Ellison, özel törende Kuran'a el basarak yemin etti. Radikal Hıristiyan çevrelerin tepki gösterdiği Ellison, yeminini, bir zamanlar ABD'nin üçüncü başkanı Thomas Jefferson'a ait olan tarihi Kuran üzerine yaptı. Ellison, Jefferson'ın 1815'te Kongre'ye sattığı koleksiyonunda yer alan 1764'te Londra'da İngilizce basılmış Kuran'ı 'dini farklılıkların korkulacak bir şey olmadığını' göstermek için tercih ettiğini belirtti: "Bu kitap başlangıcında ülkemizde öngörülü, hoşgörülü, bilgi ve irfanın Kuran dahil farklı kaynaklardan hasıl olabildiğine inanan insanlarımız olduğunu gösteriyor. Jefferson gibi öngörülü bir insan farklı inanç sisteminden korkmaz."
Jefferson, Kongre Kütüphanesi 1812'de Britanya ordusunca yakılınca, Kuran dahil 6 bin 400 kitaptan oluşan kendi kütüphanesini 24 bin dolara satmış. İki ciltlik deri kaplamalı Kuran, 1851'deki yangında da mermer kabı sayesinde zarar görmemiş. (ap, afp)