ABD 'moral liderliği' için yeni darbe

ABD 'moral liderliği' için yeni darbe
ABD 'moral liderliği' için yeni darbe

Amerikan askerlerinin ailesini öldürdüğü kız çocuğu işgalin kanlı yüzünü ortaya seriyor.

WikiLeaks Irak savaşına dair 400 bin belge açıkladı. ABD askerlerinin Iraklıların esirlere işkencelerini görmezden geldiği, kontrol noktalarında yüzlerce sivili öldürdüğü ortaya serildi.

LONDRA / AFP-AP-GUARDIAN
Küresel çapta hükümet, kurum ve şirketlerin sakladıkları belgeleri kaumoyuna sunmasıyla tanınan WikiLeaks sitesi, ABD ’nin Afganistan işgaliyle ilgili 92 bin belgenin ardından bu kez Irak işgaliyle ilgili tam 400 bin belgeyi gözler önüne serdi. Washintgon’ın resmi politikası hâlâ ABD’nin ‘ahlâki liderliğinde Irak’a özgürlük ve demokrasi getirildiğini’ iddia ederken, Ocak 2004-Ocak 2010’u kapsayan belgeler sistematik işkence, toplu infaz, kontrol noktalarında yüzlerce sivilin öldürülmesi ve daha önce bilinmeyen 15 bin sivil ölümünü daha içeriyor. Belgeler işgalci Amerikalıların Irak güçlerinin işledikleri yüzlerce cinayet, işkence ve tecavüzü saptasalar bile hiçbirini soruşturmadıklarını, zira bu yönde gizli emir bulunduğunu gösteriyor. 

‘Hamileler ABD hedefinde’
Yeni belgeler, Saddam döneminden kötü muameleyle içli dışlı Irak güçlerinin işgalcilerden eksiği bulunmadığını gösteriyor. Bazısı ölümle sonuçlanan ve tıbbi kanıtları da olan kötü muamele yöntemleri şöyle: Gözlerini bağlama, imkânsız pozisyonlarda saatlarce bağlı tutma, kablo, metal-tahta çubuk, su borusu, motor kayışı, zicir gibi aletlerle kırbaçlama, cinsel taciz veya tecavüz, yaralara acı biber, vücuda asit dökme, parmak kesme. Ayrıca kadınlara tecavüz edilmiş, engellilerin sakat yerleri hedef alınmış, çocuklar bile tavana asılarak dövülmüş. Amerikan kontrol noktalarına çok yaklaştıkları için aralarında hamile kadınlarla zihinsel engellilerin de bulunduğu en faz 680 sivil öldürülmüş, 2 binden fazla sivil yaralanmış. 300’den fazla sivil uyarı ateşinde kurşunun kaldırım gibi yerlerden sekmesiyle yaralanmış. Şubat 2005’te Amerikan konvoyunun yakınında koştuğu için vurduğu Iraklı o yolda dilenen bir zihinsel engelli çıkmış. Eylül 2005’te iki Amerikan askeri kendilerine yaklaşan bir araca makineli tüfekle 100 kurşun sıkmış. Iraklı erkeklerin hamile eşlerini ya da hasta akrabalarını hastaneye yetiştirmek için aceleyle sürdüğü araçlar pek çok kez hedef olmuş. 

Münferit emir: Frago 242
Ama Amerikalılar kılını dahi kıpırdatmamış. Zira yürürlükte ‘Frago 242’ var. Frago ‘karmaşık durumlarda başvurulan münferit emir’ demek. Haziran 2004 tarihinde çıkarılmış Frago 242, silahlı çatışma kuralları ihlallerini soruşturmama emri veriyor. Sadece doğrudan yabancı askerlerin karıştığı ihlallerin soruşturulabileceği, Iraklıların Iraklılara ettikleriyle ilgiliyse önrapor tutulmaktan öteye gidilmeyeceği belirtiliyor. ABD güçleri hala ‘Soruşturma gerekmiyor’ yazıp kötü muamele raporlarını ilgili Irak birliğine ya da hükümete gönderiyor. Aralık 2009 tarihli videoda, Tel Afer’de 12 Iraklı subayın elleri bağlı bir Iraklıyı sokaklarda sürükleyip silahla vurduğu saptanmakla yetinilmiş.
Wikileaks kurucusu Julian Assange, “Savaş suçlarına dair çok güçlü kanıtlar. Afganistan’la kıyaslandığında Irak’ta beş katı fazla öldürme, daha büyük bir kan gölü var” dedi. BM işkence raportörü Mangred Nowak da ABD Başkanı Barack Obama’ya soruşturma çağrısı yaptı.