ABD önce İran'ın karşı saldırı gücünü yok edecek

ABD, nükleer programı yüzünden 'İran'a saldırı yok' dese de Dışişleri'nin eski istihbarat uzmanı Wayne White, Bush yönetiminin olası kapsamlı saldırı planlarını açığa vurdu.

WASHINGTON - ABD, nükleer programı yüzünden 'İran'a saldırı yok' dese de Dışişleri'nin eski istihbarat uzmanı Wayne White, Bush yönetiminin olası kapsamlı saldırı planlarını açığa vurdu. 2005'e kadar Dışışleri'nin Ortadoğu departmanında baş istihbarat analisti olarak çalışan White, İran'da belli bir hedefe yönelik değil komple bir savaş planlandığını söyledi.
Düşünce kuruluşu Ortadoğu Politika Konseyi'nde konuşan White, "Planların bazılarını gördüm. Dar alanda operasyonal bir saldırıdan bahsetmiyoruz. İran'a karşı tüm Ortadoğu'yu yıllarca istikrarsızlığa sürükleyecek bir savaştan söz ediyoruz" dedi. Planın öncelikle temel hedefleri vurma önündeki engellerin temizlenmesini içerdiğini belirten White, bu çerçevede önce İran hava kuvvetleri ile Amerikan gemilerini vurabilecek Kilo tipi denizaltıları ve füze tesislerinin tasfiye edilmesinin amaçlandığını anlattı. White, "ABD ya da İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine saldırısının sonuçları hakkında Irak'taki iç savaştan daha çok endişeliyim. Bu İran'ı güçlü bir missilleme yapmak için tetikleyecek" ifadelerini kullandı.
Laricani: Hazırlıklıyız
ABD Başkanı George W. Bush'un yeni Irak stratejisini açıklarken İran ve Suriye'ye karşı saldırgan tutum sergilemekle kalmayıp Körfez'i ikinci uçak gemisini göndermesi savaş hazırlığı olarak yorumlanmıştı. Bu konuda spekülasyonlar artınca İran'ın nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani, "İran silahlı güçleri düşmanların nükleer tesislerimize yönelik tehditlerine karşı tamamen hazır" çıkışını yaptı. Nükleer tesislerin vurulabilme ihtimaline yer vermeyen Laricani, "Düşmanlarımızın böyle bir gücü yok. Düşmanlarımız nükleer programdan dönmemiz için psikolojik savaş yürütüyor" dedi.