ABD ordusu Irak'ta ele geçirdiği dokuz İranlıyı aylar sonra bıraktı

ABD ordusu Irak'ta ele geçirip aylardır esir tuttuğu 20 İranlıdan dokuzunu dün nihayet bıraktı. Ocakta Erbil'deki irtibat ofisinde çalışan beş kişiden ikisinin de bulunduğu İranlılar...

BAĞDAT - ABD ordusu Irak'ta ele geçirip aylardır esir tuttuğu 20 İranlıdan dokuzunu dün nihayet bıraktı. Ocakta Erbil'deki irtibat ofisinde çalışan beş kişiden ikisinin de bulunduğu İranlılar, dün İran'ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Kazımi Kumi tarafından Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin ofisinden alınarak Tahran'a yollandı.
ABD ordusu, dokuz kişinin Irak için güvenlik riski taşımadığı ve önemli istihbarat kaynağı teşkil etmediklerine karar verildiği için bırakıldıklarını duyurdu. Dokuz kişiden ikisi, ocaktaki Erbil baskınında ele geçirilen Brucerd Çegini ile Hamid Rıza Asgari Şukuh. ABD ordusu sözcüsü, bu iki kişinin Devrim Muhafızları'na bağlı 'Kudüs Gücü' üyesi oldukları iddiasını yinelese de, Irak'a yönelik tehdit düzeylerinin kayda değer bulunmadığını ekledi. Ancak eylülde Süleymaniye'deki otel baskınında ele geçirilen ve üst düzey bir kişilik olduğu söylenen Mahmud Ferhadi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişinin 'güvenliğe tehdit oluşturdukları' için gözaltında tutulmaya devam edilecekleri kaydedildi.
Tahran, Erbil'de esir alınanların konsolosluğa dönüştürülecek olan irtibat bürosundaki diplomatlar olduğunu açıklamıştı. Nitekim, İran'ın Erbil konsolosluğu üç gün önce resmen açıldı. Tahran, Süleymaniye'de ele geçirilenlerin de bir ticaret heyetinin üyeleri olduğunu söylüyor. İran medyasına göre kalan yedi kişi ise Şii hacılar.
'ABD ordusu insanlık dışı muamele yaptı'
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İranlıların bırakılmasını memnuniyetle karşılayıp, ABD ile İran arasında görüşmelerin başlaması çağrısı yaptı. Ama İran Dışişleri, kalan 11 İranlının da bırakılmasını talep edip, Washington'ın Irak'ın güvenliğini görüşmek istiyorsa, İran'daki çıkarlarını korumakla yükümlü İsviçre aracılığıyla doğrudan başvurması gerektiğini belirtti. ABD'nin İranlıları bırakmasının, günahsız olduklarının kanıtı olduğunu belirten Dışişleri Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, ABD ordusunun serbest bıraktığı dokuz kişiye aylarca insanlık dışı muamele yaptığını ekledi. İran devlet televizyonu bırakılanlardan birini kolunun sargılı halde gösteren görüntülerini yayımladı. (afp, ap, Reuters)