ABD Sarkisyan'ı maçta istiyor

NEW YORK - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun New York’ta temasları sürerken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton önce Ermeni muadili Eduard Nalbandyan, ardından Davutoğlu ile görüşüp Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi sürecine güçlü destek verdi. Bu vesileyle ABD, Ermenisten Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın ilişkilerin normalleşmesi için adım atması ve 14 Ekim’de Bursa’da oynanacak Dünya Kupası eleme maçına gitmesi telkininde bulundu. Dışişleri Avrupa masası başkan yardımcısı Philip Gordon, “Maça resmen davetli Sarkisyan, Türk cumhurbaşkanının Ermenistan’daki maça gitmesine mükabele ederse çok iyi işaret olur. İki ülkenin ilişkilerinin düzeleceğine dair yeni kanıt oluşturur” dedi. Gordon, iki ülke arasındaki sürecin makul zaman çerçevesinde tamama erdiğini görmek istediklerinin altını çizdi.
Cumhuriyetçilerin Senato dış ilişkiler komisyonu grup başkanı Richard Lugar da, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanacak protokolleri hem iki ülke hem de dünya için ‘tarihi anlaşma’ diye niteledi. 1915 anlaşmazlığının Amerikan siyasetini de etkilediğini belirten Lugar, “Anlaşmaya varılması gerçek bir zafer olacak” dedi.

Sarkisyan diyasporayı ikna turunu çıkıyor
Sarkisyan ise, Türkiye ile ilişkileri normalleştirme sürecine Ermeni diyasporasından destek arıyor. Ermenistan lideri,  yurtdışında yaşayan Ermeni toplumuyla fikir alışverişi için Paris, New York ve Beyrut’u turlayacak. 
Davutoğlu-Clinton görüşmesinde yarın Batı ile müzakerelere başlayacak İran da gündeme gelirken, ABD’li bakan “İran’ın ikinci uranyum zenginleştirme tesisini ifşa edip üstüne füze denemesi yapmasının ardından gelecek dört-beş gün çok kritik” dedi. (aa, afp)