ABD silah harcamasını kısıyor

ABD silah harcamasını kısıyor
ABD silah harcamasını kısıyor

Gates, silah kesintisi için Kongre?ye ?Dar görüşlü olma? diye seslendi.

Pentagon, silaha akan paranın musluğunu kesmek istiyor. F-22 Raptor uçakları ve VH-71 helikopterlerin üretimi dahil pek çok programa son verilmesi planı silah şirketlerinin keyfini kaçırdı. Cumhuriyetçiler tepkili

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanı Robert Gates, askeri harcamaların derhal geniş çaplı gözden geçirilerek büyük silah programlarından vazgeçilmesini önerdi. Bu, dev silah şirketlerine darbe anlamına geliyor. Özellikle Cumhuriyetçilerin ABD’nin havadaki askeri üstünlüğünden olacağı ve ekonomik kriz sırasında işsizliği artıracağı gerekçesiyle karşı çıktığı bütçe, Kongre’de değişikliğe uğrayabilir.
Irak’tan çekilirken Afganistan’a asker takviye eden ordunun artık düzensiz savaşla yüzleştiğini belirten Gates, öncelikle şu silah sistemleri üzerinde makasını konuşturdu:  Irak ile Afganistan’da işe yaramayan F-22 Raptor savaş uçakları ile VH-71 başkanlık helikopterlerinin üretiminin durdurulması, CSAR-X arama-kurtarma helikopterlerinin rafa kalkması, füze savunma sistemlerinde kesintiye gidilip Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek füzelere odaklanılması, TSAT uydu programı ile 160 milyar dolarlık Geleceğin Muharebe Sistemleri’nin (FCS) robot savaş araçları, uçan sensörleri, bomba avcısı robotları gibi pek çok unsuru ve hava kuvvetlerinin yeni nakliye uçağı projesinin sona erdirilmesi...

‘Ordu harap olur’

Lockheed Martin F-22 Raptor’dan her biri 140 milyon dolardan 187 adet üretmişti. 13 milyar dolarlık VH-71 ihalesi alan Lockheed, istenen dokuz helikopterin yedisini üretmişti. Raptor’da 95 bin işçi kaybedebilecek şirket, Joint Strike Fighter’ın uzantısı F-35 Lightning II savaş uçaklarının üretiminin artırılmasıyla teselliye çalışılacak. 2 bin 443 uçağın üretilmesiyle harcamaları 1 trilyon dolara çıkarılabilecek bu programın çalışan sayısının da 38 binden 82 bine çıkarılması planlanıyor. Donanma yeni destroyer alma planlarını revize edip karaya yakın faaliyet gösteren hızlı gemilere odaklanacak. İnsansız uçak Predator’dan 50 adet daha üretilirken, bu tür araçlara 2 milyar dolardan fazla harcanacak.
Gates, basın toplantısında, Kongre’yi ülkenin çıkarları için en iyisini gözönüne almaya’ çağırdı. Ama Cumhuriyetçilerden silah kesintilerine karşı sonuna dek savaşma çığlıkları yükseliyor. Cumhuriyetçi senatör James Inhofe Obama’yı ABD’yi silahsızlandırmakla suçlayıp “Hiçbir başkan savaştayken orduyu böylesine harap etmemişti” dedi. Kesintiye rağmen 2009’da 513 milyar dolar olan savunma bütçesi 2010’da 534 milyar dolara çıkacak. (FT, ap)