ABD Somali'de üç zanlıyı öldürememiş

ABD yönetiminin Etiyopya işgaliyle çökerttiği Somali'deki Birleşik İslam Mahkemeleri militanlarının kaçtığı ülkenin güneyine 'Kaideci avı' gerekçesiyle başlattığı hava bombardımanında başarısız olduğu ortaya çıktı.

MOGADİŞU - ABD yönetiminin Etiyopya işgaliyle çökerttiği Somali'deki Birleşik İslam Mahkemeleri militanlarının kaçtığı ülkenin güneyine 'Kaideci avı' gerekçesiyle başlattığı hava bombardımanında başarısız olduğu ortaya çıktı. Dün üst düzey iki ABD'li yetkili hedef alınan üç Kaide zanlısının öldürülemediğini itiraf ederken, yerel halk en az 100 sivilin can verdiğini aktardı.
Pentagon, AC-130 tipi ağır bombardıman uçaklarının 1998'de Kenya ve Tanzanya elçiliklerine saldırıların zanlıları Komorlu Fazıl Abdullah Muhammed, Kenyalı Ali Salih Nabhan ve Sudanlı Ebu Taha Sudani'nin saklandığı iki kampı 'güvenilir bilgilere dayanarak' vurduğunu duyurmuştu. Saldırıda Muhammed'in öldüğü açıklanmıştı. Ama dün ABD'nin Kenya Büyükelçisi Michael Ranneberger, BBC'ye "Muhammed'in öldüğünü sanmıyorum" dedi. Nairobi'de adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Amerikalı yetkili, tuhaf konuştu: "Üç zanlı da ölmedi. Zaten öncelikli hedef üç zanlı değildi. Hedeflerden biri Kaide'ye bağlı önemli bir gruptu. Ama bu üçlü hâlâ ilgimizi çekiyor. Diğer Kaideciler gibi" diye konuştu.
İki Amerikalı yetkili de sivillerin öldüğünü sanmadıklarını söylerken, bombalanan Afmadov ile Dobley sakinleri en az 100 sivilin can verdiğini anlattı. Afmadovlu Şeyh Ali Malabon, "Bölgeye giden ekip 100 ceset saydı. Yaralı sayısı belirsiz" derken, Muhammed Veli, "Ben 29 ceset saydım. Ormanda da çok ceset vardı. Bazıları tanıdığım köylülerdi. Hayvanlarını otlatırken ölmüşler." Bulo sakini Muallim Hüseyin de "Karım ve iki çocuğum öldü. Suçumuzu ise bilmiyorum" diye konuştu.
Amerikan özel güçleri zaten Somali'deymiş
Geçici hükümet ABD'ye 'Somali'yi işgal çağrısı' yaparken, Pentagon ülkeye zaten 'Kaideci avı' gerekçesiyle özel güç yolladığını doğruladı. Ancak başka kara birliği yollanmasının düşünülmediği belirtildi. (bbc, afp)