ABD Somali'yi bombalıyor

Etiyopya'nın işgal ettiği Somali'yi 'terörle savaşı' gerekçe gösteren ABD de vurdu. Bombardımanda pek çok sivil öldü.

MOGADİŞU - Afrika Boynuzu'nda stratejik önemi haiz Somali'ye ABD'nin bitmek bilmeyen müdahelelerinde kanlı bir sayfa daha açıldı. 1993-95'te BM yetkisiyle yaptığı müdahale 'Kara Şahin Düştü' filmine konu olan bozgunla sona eren ABD, bu kez 'terörle savaş' gerekçesiyle İslamcı savaşçı vurma adına Somali'nin güneyini bombalamaya başladı. Somali kıyısını kuşatan üç ABD savaş gemisinin (lazer güdümlü füze atan iki kruvazörle bir amfibik indirme gemisi) yakınlarına önceki gün uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower gönderildi. Önceki gece özel kuvvetlere bağlı, Pentagon'un hassas radarlarıyla gece de vurabildiğini söylediği ve Afganistan'da sık kullandığı AC-130 ağır bombardıman uçağı devreye girdi. Kismayu kentinin kuzeyindeki Afmadov ile güneyinde, Kenya sınırı yakınındaki Badmado Adası hedef alındı. Somalililer 'bir çok kişinin öldüğünü' ifade ederken, yerel kaynaklar çoğu sivil 200 ölüden söz etti. Dün de Afmadov çevresi helikopterlerin bombardımanına maruz kalırken, yerel kaynaklar, aralarında yeni evli bir çift ve dört yaşında bir çocuğun da olduğu 27 sivilin öldüğünü söyledi. Başkent Mogadişu'da Etiyopyalı ve Somalili askerlerin kaldığı bir binaya roket saldırısı düzenlenirken, çıkan çatışmada iki kişi öldü.
Yıllardır kaosun hâkim olduğu ülkede, yerel iş çevrelerinin desteğiyle yazın ülkenin büyük kısmını ele geçiren Birleşik İslam Mahkemeleri (BİM), geçen ay ABD'nin 'piyonlarını' savaşa sürmesiyle güneye çekilip dağılmıştı.
Petrol ve doğalgaz yatağı
ABD destekli Somali Geçici Hükümeti (GFH) adına BİM'e karşı savaşa girip Somali'yi istila, bombardıman ve çatışmaya boğan ABD destekli Etiyopya ordusu, halen ülkede kol geziyor. Yılbaşında BİM, son kalesi Kismayu'dan çekilip Kenya sınırında gözden kaybolunca, GFH Başbakanı Ali Gedi 1998'de ABD'nin Kenya ve Tanzanya elçiliklerine bombalı saldırı düzenleyenlerin BİM'in korumasında olduğunu öne sürmüştü. ABD basını sürekli BİM-Kaide bağı iddialarına yer verirken, Somali'nin petrol ve doğalgaz rezervlerini ele geçirme ve Aden Körfezi'nin denetimi için Berbera kentine üslenme planı yapan Bush yönetimi harekete geçti. Amerikan kaynakları, 'elçilik saldırılarını düzenleyen Komorlu Fazıl Abdullah Muhammed, Kenyalı Ali Salih Nabhan ve Sudanlı Ebu Taha Sudani'nin saklandığı iki kampı vurduklarını' aktardı. Pentagon, saldırının 'güvenilir bilgilere' dayanarak yapıldığını duyururken, Amerikan istihbarat kaynakları üç zanlıdan birinin öldürüldüğünü söyledi, ancak isim belirtmedi.
'ABD'nin hakkıdır'
GFH sözcüsü Abdürrahman Dinari "Kesinlikle çok sayıda kişi öldü. Yerde o kadar çok ölü yatıyor ki, kim kimdir bilemiyoruz" diyerek ekledi: "Ama saldırı başarıya ulaştı." 20 yıldır ilk kez önceki gün Somali'ye dönen GFH Devlet Başkanı Yusuf Ahmet de şöyle konuştu: "Amerikalıların Kaide üyelerine hava saldırısı düzenlemeye hakkı var. Elçiliklere saldıranlar oradaydı, doğru zamanda doğru şey yapıldı." Enformasyon Bakanı Cama Cangali, "İslamcılar cangılda saklanıyor. Saldırılar tek bir terörist kalmayana dek sürecek" dedi.
1998'de Amerikan elçiliklerinin bombalanmasında çoğu Afrikalı 224 kişi ölmüştü. 2002 yılında Kenya'da bir İsrail tatil köyüne bombalı saldırı düzenlemek ve bir İsrail yolcu uçağına sabotaj girişiminde bulunmakla da suçlanan Fazı Abdullah'ın başına ABD 5 milyon dolar ödül koymuştu. Abdullah'ın Afganistan'da Kaide lideri Usame bin Ladin'in eğitiminden geçtiği kanaatindeki Amerikan istihbaratı, Sudani'yi de 'Kaide'nin Doğu Afrika şefi' diye niteliyor. Amerikan kaynakları, üç zanlıyla diğer İslamcı savaşçıların saklandıkları yerlerin insansız savaş uçaklarınca belirlendiğini, bombardımanı Cibuti'deki ABD üssünden kalkan AC-130'un düzenlediğini söyledi. Umman Denizi'nden yollanan Eisenhower'dan kalkan uçakların da istihbarat topladığı açıklandı. Etiyopya'nın Kismayo'ya üslenen iki savaş uçağıyla dört helikopteri de saldırılara katılıyor. (Dış Haberler)