ABD tatbikat krizinde İsrail'e kalkan

ABD tatbikat krizinde İsrail'e kalkan
ABD tatbikat krizinde İsrail'e kalkan

FOTOĞRAF: afp

ABD Türkiye'nin İsrail'i Anadolu Kartalı'ndan dışlamasını 'yersiz' olarak niteledi. Davutoğlu, tatbikat krizi sorulunca, İsrail'e Gazze, Haremüşşerif'i anımsattı

Temsili yargı İsrail’e savaş suçu yönelten Goldstone raporunun BM İnsan Hakları Konseyi’nde görüşülmesini desteklemeyen Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, Gazze’de çocuk meclisinde kurulan temsili mahkemede vatan hainliğinden görevden alındı ve müebbet yedi.

WASHINGTON/HALEP - Türkiye’nin Anadolu Kartalı tatbikatının uluslararası bölümünü iptal edip İsrail’i dışlamasına ABD’den eleştiri geldi. ABD Dışişlerin Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, “Herhangi bir ülkenin son dakikada tatbikattan çıkarılmasının yersiz olduğunu düşünüyoruz” açıklamasıyla Ankara’yı eleştirdi. Dışişleri Bakanı Ahmut Davutoğlu da Suriye’deki basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtlarken İsrail’i eleştirdi.

‘İsrail saygı göstersin’
Bu yıl tatbikatı milli yapmayı kararlaştırdıklarını söyleyen Davutoğlu, İsrail’den gelen açıklamaların sorulması üzerine şöyle konuştu: “Bakanlığımız açıklama yaptı. Böyle dönemlerde bölgemizde herkesin aklıselim içinde davranması, barış ve istikrar ortamını zedeleyecek davranışlardan uzak kalması beklenir. Gazze’deki insani trajedinin bir an önce son bulmasını, Mescid-i Aksa, Haremüşşerif ve Doğu Kudüs’ün kültürel ve dini kimliğine saygı gösterilmesine büyük önem veriyoruz. İsrail kutsal değerlere saygı göstermeli. Türkiye hassasiyetini göstermeye devam edecek.” 

Suriye pek memnun
Bu hassasiyetlerin göz önüne alınması durumunda bölgede yeniden bir barış ortamı doğacağının altını çizen Davutoğlu, “Hiçbir şekilde askeri gerginlik içinde yer almayacağız” dedi. Geçen yıl Türkiye’nin arabuluculuğunu yaptığı Suriye-İsrail dolaylı görüşmelerinde beşinci turun ardından doğrudan görüşmelere geçiş aşamasına gelindiğini, ancak Gazze saldırılarının görüşmelere darbe indirdiğini belirten Davutoğlu, “Sivil ölümleri barış süreciyle uyumlu görüntüler oluşturmadı” vurgusu yaptı.
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, İsrail’e tatbikat boykotuyla ilgili “Sevinçle karşıladık. Karar temelde Türkiye’nin duruşunu sergiliyor. İsrail’in Gazze’ye saldırısına Türkiye’nin bir tutumudur. Suriye tatbikata endişeyle bakmaktadır. Kaldırılmasından memnunuz” dedi.

‘Türklere aklıselim’
İsrail’de ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon ile Savunma Bakanı Ehud Barak’ın Türkiye’ye yönelik tepkileri dizginleme çabalarının ardından, Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom Türkiye’yi aklıselime davet etti: “Türkiye ile bağların bozulması üzüntü verici. Türklerin aklıseliminin yerine gelmesini ve iki ülke ilişkilerinin en az bizim kadar kendi çıkarlarına da olduğunu fark etmelerini umuyorum.”
NATO, Anadolu Kartalı şokundaki İsrail’e teselli olarak Akdeniz’deki Aktif Endeavour Operasyonu’na donanmasıyla katılması iznini verdi. Maariv  “İsrail’in bugün içinde bulunduğu uluslararası durumda, askeri eylemlerinin meşruiyeti azalırken, ittifakın deniz polisi gücüne bir İsrail gemisinin katılması gibi küçük bir gelişme bile büyük bir haberdir” diye yazdı. (Radikal, afp)