ABD tatbikatına figüran bulunamıyor

Alman gazetelerine verilen 'Arapça bilen figüran aranıyor' ilanını yanıtlayanlar, film yerine ABD ordusunun tatbikatında rol teklif edildiğini anlayınca 'işbirlikçiliği' reddetti. 'Günde 90 avronun üstünde kazanmak ister misiniz?

BERLİN - Alman gazetelerine verilen 'Arapça bilen figüran aranıyor' ilanını yanıtlayanlar, film yerine ABD ordusunun tatbikatında rol teklif edildiğini anlayınca 'işbirlikçiliği' reddetti. 'Günde 90 avronun üstünde kazanmak ister misiniz? Arapçanın yanında azıcık Almanca ya da İngilizce konuşuyor musunuz? Öyleyse size göre bir işimiz var. Oyuncu seçimi için derhal arayın' diye devam eden ilandaki telefon numarasını arayıp görüşmeye gidenler, 'Amerikalılarla çalışmaya itirazınız var mı' sorusuyla karşılaştı. Almanya'da üslü ABD güçlerinin 20 Mart'ta başlatacağı üç haftalık tatbikatta Iraklıları ya da Afganları oynamaları isteniyordu.
ABD ordusunun, Bavyera'da kuracağı Irak ve Afganistan'ı simüle eden 16 bin hektarlık setlerde, belediye başkanı, dükkân sahibi, tüccar, hamile kadın, terörist ve hatta genelev sahibi rollerini oynayacak 600 Müslümana ihtiyacı var. Kadınsa başörtüsü, erkekse türban takma zorunluluğu getirilen figüranlardan en önemli talep, Amerikalıları anlamamaları. Böylece ABD askerlerinin ilk anlaşmazlıkta silaha sarılmadan, saygılı ve terbiyeli biçimde yerel halkla ilişki kurmasını öğrenmesi hedefleniyor.
'Güvenliğimizi kim garanti edecek?'
Gelgelelim bugüne dek Amerikalıları gayet iyi anladıklarını düşünen adayların büyük çoğunluğu, tatbikatı duyar duymaz kapıdan geri döndü. Bir Faslı, dışarı çıkarken, "Kardeşlerimin canını yakan Amerikalılara yardım etmem" diyerek söyleniyordu. Bir Lübnanlı ise, "Tatbikatta medya hazır olacak mı? Amerikalılar yanlış yaparsa, güvenliğimizi kim garanti edecek? Ölü bir Arap Yankilerin umurunda bile olmaz" diye kaygısını dile getirip gitti. Başvuran onlarca kişiden sadece dördünün katılmayı kabul etmesine rağmen, ABD ordusu hala 600 'figüran' toplayabileceğine inanıyor. Üç haftanın tamamını toz duman, cip ve helikopterler arasında sette geçirmeleri istenen 'figüranlar', aralıksız 24 saat güvenlik kameraları ve elekronik gözler tarafından gözetlenecek.
ABD'nin Bavyera'daki Ortak Çokuluslu Hazır Olma Merkezi Komutanı Reggie Bourgeois, "Daha fazla gerçekçilik peşindeyiz. Tatbikata hakiki kültürü ne kadar şırınga edebilirsek askerlerimiz için o kadar iyi. Ne de olsa kültürle iç içe bir işteyiz" diyor. (Guardian, Spiegel)