ABD terör zanlısına işkenceye izin vermiş

ABD'de Kongre'nin 'aşağılayıcı ve insanlık dışı' sorgulama yöntemlerini yasaklayan bir yasa çıkardığı 2005 yılında, Adalet Bakanlığı'nın 'terörle savaş zanlılarının sorgularında şiddet içeren ve travmaya yol açan tekniklerin...

WASHINGTON - ABD'de Kongre'nin 'aşağılayıcı ve insanlık dışı' sorgulama yöntemlerini yasaklayan bir yasa çıkardığı 2005 yılında, Adalet Bakanlığı'nın 'terörle savaş zanlılarının sorgularında şiddet içeren ve travmaya yol açan tekniklerin kullanılmasına izin verip bunları meşru gösteren' bir belge hazırladığı öne sürüldü. New York Times gazetesi dün yayımladığı ve kimlikleri belirtilmeyen eski ve yeni bakanlık yetkililerine dayandırdığı haberinde şu iddiada bulundu: 'Hukuk bürosunca hazırlanan belgede, terör zanlılarının dövülmesi, başlarının suya sokulması, aşırı sıcak veya soğuğa maruz bırakılması dahil acı veren fiziksel ve psikolojik tekniklere açıkça izin veriliyor.' Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino ise belgenin varlığını yalanlamazken, 'ABD'nin işkence yapmadığını' savundu.
'CIA'in gizli gözaltı merkezleri hala faal'
Gazete ayrıca, CIA'in yabancı ülkelerdeki gizli gözaltı merkezlerinin de hala faal olduğunu öne sürdü. Gazeteye konuşan Amerikalı bir terörle mücadele yetkilisi, Bush yönetiminin de varlığını geçen yıl itiraf ettiği CIA'nin gizli gözaltı programının hala faal olduğunu ve o dönemden sonra en az bir Kaide militanının bu tesislerde tutulduğunu söyledi.
Amerikalı yetkili, "2006 yılı sonunda, ABD güçlerine karşı saldırı planlamış ve düzenlemiş olan üst düzey Kaide teröristlerinden Abdülhari el Iraki gözaltına alınıp bu yıl başında da Guantonamo üssündeki bir tesise nakledildi" dedi. CIA sözcüsü ise terör zanlılarıyla ilgili gözaltı ve sorgulama programlarının yasalar çerçevesinde yürütüldüğünü söylemekle yetinip iddiaya ilişkin yorum yapmayı reddetti. (afp, aa)