ABD Türkiye üzerinden çekilebilir mi?

ABD'de 2008'deki başkanlık seçimi için yarışan Demokrat Partili adayların Irak'tan çekilmeye odaklı son tartışmasında Türkiye'nin oynayabileceği rol gündeme geldi.

WASHINGTON - ABD'de 2008'deki başkanlık seçimi için yarışan Demokrat Partili adayların Irak'tan çekilmeye odaklı son tartışmasında Türkiye'nin oynayabileceği rol gündeme geldi. İlk kadın başkan olmaya soyunan New York Senatörü Hillary Clinton ile New Mexico valisi Bill Richardson, Türkiye'nin çekilmeye katkılarına dair zıt görüşler savundu.
Başkanlık yarışında ilk ön seçimin yapılacak Iowa eyaletindeki tartışmada Clinton, ABD ordusunun Irak'tan dikkatli biçimde çekilip geride kayda değer asker bırakmasını, Richardson ise tüm askerlerin 10 ayda çekilmesini istedi. Clinton, "Türklerin toprakları üzerinden çekilmemize izin vermeye istekli olduğuna dair belirti yok. Girerken de izin vermemişlerdi" vurgusu yaptı. Richardson ise Kuveyt ve Türkiye üzerinden çekilinebileceğini belirtip, "Bunu, Türklerle görüşerek yapabiliriz" dedi. Eski Başkan Bill Clinton döneminde ABD'nin BM daimi temsilciliğini yapmış Richardson, ABD ordusu yerine Müslüman barış gücü kurulmasını da önerip "Buna Türkiye'yi, Ürdün'u, Mısır'ı alın" diye konuştu. Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Joe Biden, Irak'ın resmen parçalanmadan gevşek federasyonda üçe bölünmesi önerisini yinelerken, "Irak'ı kaosta bırakıp gidersek, bölgesel savaş çıkacak. Bu savaş Suudiler, İranlılar ve Türklerin (Irak'a) girmesine yol açacak" dedi. Siyah aday Barack Obama bu görüşe destek verdi.